
Jakość zgłoszonych dotychczas projektów stoi na bardzo wysokim poziomie. Satysfakcjonująca jest także ich łączna liczba. Obszarem, który jest dotąd najmniej licznie reprezentowany, jest utylizacja odpadów będących efektem spalania paliw kopalnych. Projekty tego typu są ważne zarówno dla samego funduszu PGE Ventures – z uwagi na szerokie perspektywy rozwoju tego rynku, jak i z punktu widzenia praktycznych i strategicznych aspektów funkcjonowania całej Grupy PGE – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Według PGE utylizacja odpadów zyskuje coraz większe znaczenie na świecie. Trend ten jest szczególnie widoczny w Europie, gdzie prognozowany jest wzrost wskaźnika utylizacji UPS wynikający z dynamicznego rozwoju nowych technologii, głównie związanych z zagospodarowaniem popiołu lotnego i gipsu syntetycznego. Komisja Europejska proponuje kompleksową zmianę liniowego modelu gospodarki na gospodarkę o obiegu zamkniętym (ang. circular economy), co przyspieszy rozwój przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowaniem odpadów, w tym odpadów powstających w procesie produkcji energii.
Nowoczesne metody zagospodarowania popiołów i innych ubocznych produktów spalania, w tym gipsu, są na chwilę obecną jednym z głównych biznesowych obszarów zainteresowania naszego funduszu. PGE Ventures będzie konsekwentnie szukał rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw
tym wyzwaniom – mówi Piotr Czak, prezes PGE Ventures.
Grupa Kapitałowa PGE konsekwentnie doskonali i poszerza skalę wykorzystania ubocznych produktów spalania, prowadzi badania i poszukuje ich nowych zastosowań z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Obecnie całość odpadów powstających w instalacjach Grupy zagospodarowywana jest w procesach odzysku. Popioły i żużle ze spalania węgla kamiennego, ze względu na swoje właściwości, znajdują szerokie zastosowanie gospodarcze, m. in. w przemyśle cementowym, budowlanym i drogowym. Zmienne właściwości popiołów pochodzących
ze spalania węgla brunatnego powodują, że ich gospodarcze wykorzystanie jest mniej znaczące i podlegają one głównie składowaniu lub są wykorzystywane do wypełniania przekształconych terenów. Gips syntetyczny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym i cementowym, a jego zagospodarowanie oparte jest na wieloletniej współpracy i długoterminowych umowach ze stałymi odbiorcami. Działania te wpisują się w politykę Unii Europejskiej ukierunkowaną na ponowne użycie odpadów, ochronę zasobów naturalnych oraz minimalizację niekorzystnego oddziaływania na środowisko – czytamy w informacji spółki.
Nie znaleziono powiązanych artykułów.