Log In

Już niedługo PGE Energia Ciepła

Dzisiejszy „Puls Biznesu” pisze o przyszłości aktywów ciepłowniczych, które w listopadzie zostaną przejęte przez PGE od EDF.
Przypominamy, że 31 października PGE poinformowało, iż 27 października spełnione zostały wszystkie warunki zawieszające transakcji sprzedaży aktywów EDF w Polsce na rzecz spółki. PGE przejmie elektrownię w Rybniku, osiem elektrociepłowni i trzy sieci ciepłownicze. Wobec spełnienia wszystkich warunków zawieszających termin zamknięcia transakcji na podstawie Warunkowej Umowy Sprzedaży Akcji to 13 listopada 2017 r. – poinformowało PGE.

Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, przejęte aktywa ciepłownicze otrzymają nazwę PGE Energia Ciepła (PGE EC). Strategię dla nich grupa przedstawi na początku grudnia, a jej horyzont wykroczy poza obecną strategię PGE, która sięga 2020 r.

Z informacji gazety wynika, że oprócz aktywów ciepłowniczych, w skład PGE EC wejdą również elektrociepłownie należące dziś do PGE GiEK, w Gorzowie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Kielcach, Lublinie i Zgierzu.

Według „PB” nie wszystkie spółki zakupione od EDF znajdą się w PGE EC. Firma EDF Paliwa zajmująca się handlem węglem wejdzie prawdopodobnie do PGE GiEK, spółka handlująca energią do PGE Obrót.

Gazeta zwraca uwagę, że PGE będzie musiało rozwiązać kwestię swojego udziału w lokalnym rynku ciepła w Toruniu, gdzie EDF uruchomił w ubiegłym roku nową elektrociepłownię gazową o mocy 300 MWt i 100 MWe. Jednocześnie według oficjalnych zapowiedzi w 2019 r. ma rozpocząć funkcjonowanie należąca do fundacji Lux Veritatis Toruńska Geotermia, która dostarczać ma ciepło ze źródeł geotermalnych. Do tego potrzebuje jednak wcześniejszego podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, czego nie udało się jej załatwić z EDF. Z punktu widzenia PGE, latem, gdy Toruńska Geotermia będzie w stanie zaopatrzyć w ciepło większość odbiorców, EC będzie musiała być wyłączana, co z kolei będzie wymagało renegocjacji kilkuletniego kontraktu na dostawy gazu z PGNiG.

PGE EC będzie realizować też niemal pewny projekt przekształcenia elektrowni w Rybniku w elektrociepłownię, po dobudowaniu do obecnych bloków części ciepłowniczej. „PB” zwraca uwagę, że realizacji tego projektu sprzyja bliska perspektywa zamknięcia zakładu cieplnego w Rybniku. Poprzez PEC Jastrzębie należy on obecnie do grupy PGNiG. – Będziemy chcieli zmodernizować Rybnik w kierunku produkcji ciepła – zapowiedział kilka miesięcy temu cytowany przez gazetę wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px