Log In

ElectroMobility Poland ogłosiła postępowanie na prototyp elektrycznego samochodu

Spółka ElectroMobility Poland ogłosiła 27 listopada postępowanie, którego celem jest wyłonienie partnera do prac nad e-autem. Stawką w „konkursie na prototyp”, organizowanym przez EMP są duże kwoty, które Skarb Państwa planuje przeznaczyć na uruchomienie produkcji samochodu elektrycznego w Polsce – deklaruje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak zapowiada spółka postępowanie ma zająć kilkanaście miesięcy, a jego efektem ma być zbudowanie prototypów samochodów elektrycznych.

– Procedura posłuży pozyskaniu know-how z zewnątrz – w najbliższych planach EMP jest nawiązanie współpracy z zespołami, które mają kompetencje w zakresie konstrukcji, prowadzenia prac rozwojowych, budowy prototypu oraz przygotowania do wdrożenia produkcji osobowego samochodu elektrycznego – mówi Piotr Zaremba, szef Projektu ElectroMobility Poland.

Nabór zgłoszeń potrwa do końca roku, a zawarcie pierwszych umów przewidziane jest na luty 2018 roku. W kolejnych etapach najlepsze zespoły zbudują prototypy.

(1221x340)Źródło:ElectroMobility Poland

– W tej chwili skupiamy się na pozyskaniu profesjonalnie przygotowanej dokumentacji technicznej i biznesowej – mówi Maciej Kość, prezes ElectroMobility Poland. Pochodną wyłonionych w postępowaniu koncepcji będzie rozszerzony biznesplan dla EMP, który ma być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Produkcja pojazdów kosztuje i jeśli Państwo ma w ten proces inwestować, to musimy być do tego przygotowani. Dobry biznesplan jest podstawą do zaangażowania kapitałowego Skarbu Państwa – dodaje prezes Kość.

Prace nad samochodem elektrycznym to jeden z elementów działań na rzecz budowy ekosystemu elektromobilności. Zanim polski samochód pojawi się na drogach, potrzebna jest przede wszystkim infrastruktura do jego ładowania.

– Rozwój elektromobilności to priorytet dla Ministerstwa Energii, dlatego też środki przeznaczone na ten cel są niemałe – sam budżet Funduszu Niskoemisyjnego Transportu to blisko 4 mld zł do końca 2026 roku – mówi minister Tchórzewski.

Wiosną 2019 roku ElectroMobility Poland ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych kategorii L7e lub M1 oraz ich dokumentacją techniczną, a to już wstęp do rozpoczęcia budowy zaplecza technicznego dla uruchomienia w Polsce produkcji seryjnej.

źródło: materiały prasowe EMP
foto: projekt samochodu REDS
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px