Log In

Zakończyło się 54. posiedzenie Sejmu – podsumowanie

Piątek 15 grudnia był czwartym i ostatnim dniem 54. posiedzenia Izby. Jego najważniejszym punktem było wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego poprzedzone exposé premiera i debatą nad wystąpieniem programowym nowego szefa Rady Ministrów. Ponadto posłowie pracowali nad zmianami w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz zajmowali się przepisami doprecyzowującymi wykonanie ustawy dekomunizacyjnej. Kolejne 55. posiedzenie Sejmu odbędzie się w drugim tygodniu stycznia 2018 r.

Sejm zakończył parlamentarne prace i skierował ustawy do podpisu PrezydentaNowelizacja ustawy o odpadach (pierwotny druk 2014) dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, m.in. dyrektywy ws. odpadów, która daje państwom członkowskim możliwość uwzględnienia wpływu lokalnych warunków klimatycznych na efektywność produkcji energii elektrycznej. Wprowadza też zmiany, które mają przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom w gospodarce odpadami i wspierać walkę z „szarą strefą”. Zgodnie z nowelizacją, w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO), oprócz rejestru posiadaczy odpadów i gromadzenia danych o odpadach, będzie też moduł ewidencji odpadów. Umożliwi to ściślejszą kontrolę przekazywania odpadów, w szczególności komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości.

Zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych (pierwotny druk 1779) mają na celu ułatwienie zakładania spółdzielni socjalnych dzięki warunkowemu zmniejszeniu liczby założycieli z pięciu do trzech osób, o ile są nimi osoby fizyczne. Wprowadzony zostanie nowy profil spółdzielni socjalnej – o charakterze usługowym. Zmiany dotyczą umożliwienia spółdzielniom socjalnym tworzenia konsorcjum spółdzielczego w formie umowy. Regulacja pozwoli spółdzielniom wspólnie organizować sieć produkcji, handlu i usług, promować działania spółdzielcze oraz wspólnie występować w zamówieniach publicznych.

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (pierwotny druk 1781) dotyczy ustanowienia nowych regulacji wynikających z konieczności implementowania do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy PE i Rady (UE) 2016/97 z 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Rozwiązania zawarte w ustawie mają na celu poprawę obowiązujących regulacji z zakresu pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz rozszerzenie zakresu przepisów na wszystkie kanały dystrybucji.

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (pierwotny druk 1974) wprowadzają zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego obecnie nie płaci się składek (tzw. 30-krotność). Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, a więc analogicznie jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Zniesienie limitu wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie bezpośrednio wpływać na wysokość otrzymywanej w przyszłości emerytury. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które otrzymują w czasie swojej kariery zawodowej zróżnicowane pod względem wysokości zarobki. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (pierwotny druk 1864) wprowadza mechanizm tzw. podzielonej płatności podatku od towarów i usług. Rozwiązanie zapewni większą stabilność wpływów z tego podatku oraz zapobiegnie unikaniu jego płacenia. Rachunki VAT będą miały obowiązki założyć i prowadzić banki oraz SKOK-i. Rachunki VAT i zgromadzone na nich środki będą należały do podatników. Będzie z nich można regulować VAT do urzędu skarbowego lub zapłacić VAT wynikający z faktury otrzymanej od kontrahenta.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px