Log In

Czystsze powietrze na Mazowszu

Przysłużą się temu inwestycje w OZE, które postanowiły uruchomić gminy: Stoczek (powiat węgrowski), Strachówka i Jadów (powiat wołomiński) oraz Długosiodło (powiat wyszkowski). Dofinansowanie unijne na projekty wyniesie blisko 10 mln zł.

Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Stoczek Mieczysław Wójcik. Dzięki funduszom UE do końca przyszłego roku w gminach Stoczek, Strachówka, Długosiodło i Jadów  wykonane zostaną instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt ten otrzyma blisko 9,9 mln zł z RPO WM 2014–2020.

– Inwestowanie w odnawialne źródła energii przynosi podwójne korzyści. Pozwala zmniejszyć koszty utrzymania w gospodarstwach domowych i przyczynia się do poprawy stanu środowiska. Wspólny wysiłek, jaki podejmują cztery gminy przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom, ale pomoże również promować rozwiązania proekologiczne – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Będzie czym oddychać

Gminy biorące udział w projekcie zmagają się z niską emisją i ponadnormatywnymi stężeniami substancji szkodliwych. Ma to związek przede wszystkim ze stosowanymi do tej pory w okresie grzewczym surowcami energetycznymi. Pomóc ma realizacja projektu. W gminach zainstalowanych będzie łącznie 931 instalacji OZE, w tym 359 fotowoltaicznych oraz 572 pompy ciepła. Umożliwi to mieszkańcom korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Ponadto 8 instalacji fotowoltaicznych pojawi się w budynkach użyteczności publicznej. Co istotne – inwestycja przyczyni się również do obniżenia wydatków związanych ze zużyciem energii elektrycznej i cieplnej. Wpłynie też na poprawę jakości powietrza.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px