Log In

Powstanie ministerstwo ds. walki ze smogiem

Już nie Ministerstwo Środowiska, ale osobny pełnomocnik w randze ministra ma zajmować się walką z zanieczyszczeniem powietrza. Według informacji radia RMF FM nowym resortem w rządzie Morawieckiego będzie kierował doradca w Ministerstwie Rozwoju i były wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.

 

Zadaniem ministra ma być koordynowanie antysmogowych działań innych resortów. Jednym z pierwszych kroków będzie – według deklaracji – zapowiadany od dawna zakaz sprzedaży paliw węglowych najniższej jakości, zawierających najwięcej zanieczyszczeń. Ważną rolę mogą też odegrać dopłaty na wymianę źródeł ciepła dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

O problemie smogu, szczególnie w kontekście transportu, pisaliśmy na naszych łamach już wielokrotnie. Zwracaliśmy uwagę na rolę transportu samochodowego w powstawaniu smogu – według niektórych ekspertów aż 60-80% zanieczyszczeń pochodzi ze źródeł komunikacyjnych. Relacjonowaliśmy działania zaradcze podejmowane przez samorządy, takie jak dni darmowej komunikacji miejskiej dla kierowców oraz decyzję o zaprzestaniu zakupu autobusów na olej napędowy dla Warszawy. Opisywaliśmy koncepcję wprowadzenia stref ograniczonej emisji i jej odrzucenie przez Sejm.

Pracy dla nowego ministerstwa nie zabraknie. Często przytaczane dane z raportu WHO za 2015 rok przedstawiają Polskę jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Spośród 50 miast w Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 33 znajduje się w Polsce, w dużej części – na południu kraju. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego ani jeden z 15 punktów ogłoszonego w styczniu programu „Czyste Powietrze” nie został do tej pory w pełni zrealizowany. Najbardziej zaawansowana jest praca nad uszczelnianiem luk w rozporządzeniu określającym normy emisyjne dla kotłów na paliwo stałe. Do kategorii „postęp umiarkowany” organizacja zaliczyła promocję transportu niskoemisyjnego oraz rozwój sieci stacji pomiarowych. Nie rozpoczęły się m. in. prace nad wprowadzeniem obowiązku podłączania budynków miejskich i podmiejskich do sieci ciepłowniczych.
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px