
– To pierwsza tak duża umowa, która pozwoli MZA w Warszawie na zakup sprężonego gazu ziemnego do 110 nowych autobusów, to również potwierdzenie skuteczności PGNIG – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. Jako spółka dostarczymy nie tylko rekordowo dużą ilość paliwa, ale wybudujemy także najnowocześniejsza w Polsce stacje tankowania CNG – dodał.
– W ubiegłym roku na rozbudowę floty autobusów zasilanych gazem CNG zdecydowały się Tarnów, Tychy, Rzeszów i Sanok. Teraz do tego grona dołączy Warszawa, która ma szanse stać się niekwestionowanym liderem w tym segmencie – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – Pojazdy zasilane paliwem gazowym to bardzo dobre uzupełnienie dla floty napędzanej energią elektryczną. Ich wspólne wykorzystanie pozwoli na szybsze osiągniecie celów określonych w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych – dodał.
– To kolejna duża inwestycja Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie. Wymieniając tabor autobusowy, zgodnie ze strategią m.st. Warszawy, stawiamy na aspekt ekologiczny. Oprócz autobusów elektrycznych staramy się także dywersyfikować źródła zasilania, stąd inwestycja w sprawdzoną i niskoemisyjną technologię opartą o gaz CNG – powiedział Jan Kuźmiński, prezes MZA w Warszawie.
Uruchomienie stacji tankowania CNG zaplanowano na 15 marca 2019 roku. W początkowym okresie będzie to stacja wewnętrzna MZA. Niewykluczone jednak, że później zostanie udostępniona również innym podmiotom.