Log In

Sukces akcji NFOŚiGW i WFOŚiGW „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski”

Około 100 tys. sadzonek drzew zostało rozdanych w niedzielę 9 września br. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze mieszkańcom Warszawy i kilkunastu miast w całym kraju. Patriotyczno-ekologiczna akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018″ spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Aby otrzymać jubileuszową sadzonkę ze specjalnym certyfikatem, wystarczyło przynieść w wyznaczone miejsca surowce wtórne: plastikowe butelki PET, puszki aluminiowe lub zużyte baterie.

Akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018″ miała charakter ogólnokrajowy, została objęta Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz włączona do oficjalnych wydarzeń sygnowanych logotypem „Niepodległa”. Uroczysta inauguracja przedsięwzięcia – poprzez posadzenie pierwszego drzewa, dębu szypułkowego, który jest symbolem długowieczności i dostojeństwa – odbyła się w Warszawie przed siedzibą NFOŚiGW, podczas briefingu prasowego z udziałem Ministra Sławomira Mazurka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Prezesa Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. Bogusława Białowąsa oraz gospodarzy wydarzenia: Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy i dwojga jego zastępców – Anny Król i Dominika Bąka.

Głównym celem ekologicznej akcji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości było zwrócenie uwagi Polaków na fakt, że miarą patriotyzmu jest także poszanowanie środowiska naturalnego i ochrona pięknej polskiej przyrody. Ostatnie 100 lat w polskiej historii przyniosło w tym zakresie wiele nowych wyzwań i zagrożeń, ale również sporo cennych rozwiązań, w tym powstanie sprawnego i efektywnego systemu finansowania ochrony środowiska, który tworzą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze i BOŚ S.A.

NFOŚiGW podczas niedzielnej akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018″ przygotował 10 000 sadzonek dla mieszkańców Warszawy i osób odwiedzających tego dnia stolicę. Można je było odebrać w 10 punktach zlokalizowanych w: Parku Agrykola, Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Saskim, Parku Skaryszewskim, Parku Górczewska, na pl. Defilad przed PKiN, na Płycie Desantu oraz w Multimedialnym Parku Fontann. W charakterystycznych białych namiotach z nazwą akcji i znakiem drzewa wyrastającego na mapie Polski czekały sadzonki drzew rodzimych gatunków,  m.in. olszy, sosny, świerku, klonu jaworu, jarzębu, dębu. Drzewka były okazałe i cieszyły się ogromnym powodzeniem, a sami tylko mieszkańcy Warszawy w zamian przynieśli, według wstępnych szacunków, ponad 6 ton odpadów, głównie zużytych baterii oraz butelek PET i puszek aluminiowych.

W trzech lokalizacjach w Warszawie dodatkowo można było odebrać rocznicową sadzonkę za poprawne odpowiedzi w quizie ekologiczno-historycznym na temat ochrony środowiska i odzyskania przez Polskę niepodległości. W tej formie zabawy już od rana uczestniczyło wielu zwiedzających Łazienki Królewskie. Przy Bramie Herbowej ustawiła się nawet kolejka osób, które chciały pochwalić się wiedzą i odebrać drzewko z jubileuszowym certyfikatem.

W ramach akcji prowadzono działania informacyjne na Facebooku, Twitterze i Instagramie pod hasłem #DrzewoDlaPolski, zaproszono również instytucje publiczne i społeczne, działające na terenie Warszawy do rozpropagowania akcji wśród mieszkańców. Wydarzenie licznie relacjonowały media.

Organizatorzy akcji w regionach – m.in. Gdańsku, Olsztynie, Toruniu, Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Kielcach, Katowicach, Szczecinie, Zielonej Górze, Opolu i Krakowie – tego samego dnia również zebrali bardzo duże ilości odpadów do powtórnego przetworzenia (makulaturę, butelki PET, puszki, baterie, elektrośmieci, świetlówki) i podczas pikników rozdali prawie 80 tys. sadzonek drzew.

Akcji w całym kraju przyświecał podwójny cel: uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale zarazem także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne. Taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną form nowoczesnego patriotyzmu. Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW podkreśliły, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają znaczenie wspólnotowe i jednocześnie przynoszą wymierne korzyści ekologiczne.

Szczególnie istotne, choć mało spektakularne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach. Dzięki akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018″ udało się oczyścić kraj z dużej ilości odpadów i zazielenić najbliższe otoczenie, a zarazem podnieść świadomość ekologiczną i wiedzę historyczną społeczeństwa.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px