Log In

Reper startowy i pierwsza łopata na placu budowy Elektrowni Ostrołęka C

Wbicie repera startowego zainaugurowało 16 października 2018 r. prace na terenie przeznaczonym pod budowę Elektrowni Ostrołęka C. Jest to kolejny krok w harmonogramie projektu budowy nowoczesnego, niskoemisyjnego, wysokosprawnego bloku energetycznego o mocy 1 000 MW, który będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne kraju i rozwój gospodarczy północno-wschodniej Polski.

Nową elektrownię zaprojektowano pod kątem maksymalnej elastyczności pracy bloku, w tym krótkiego czasu uruchamiania i dynamicznej zmiany obciążenia, co umożliwi współpracę z odnawialnymi źródłami energii. Rozbudowa nowoczesnych, konwencjonalnych źródeł mocy – takich jak Elektrownia Ostrołęka C buduje bezpieczeństwo energetyczne kraju i wspiera rozwój OZE. Wydarzenie nie jest równoznaczne z wydaniem NTP.

Blok energetyczny zostanie wykonany w technologii ultra nadkrytycznej. Dzięki zastosowaniu takiego typu rozwiązań, obiekt w Ostrołęce osiągnie sprawność na poziomie 46%, czyli jedną z najwyższych wśród elektrowni parowych w Polsce, a także znacznie wyższą od średniej światowej, która wynosi 33%. Pozwoli to na redukcję emisji CO2 o 26%. Zwiększenie sprawności elektrowni o każdy punkt procentowy oznacza redukcję emisji CO2 o ponad dwa punkty procentowe.

We wtorek, 16 października br. w miejscu budowy Elektrowni Ostrołęka C wbito reper startowy, czyli specjalny znak geodezyjny. W wydarzeniu wziął udział Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

– Inwestycja jest potrzebna polskiemu systemowi elektroenergetycznemu – mówi Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski. – Obecnie nowoczesne bloki tego typu zwiększają stabilność systemu energetycznego i bilansują zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach. Zdecydowana większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju. W związku z tym budowa dużego, stabilnego źródła wytwórczego w północno-wschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu kraju. Elektrownia w Ostrołęce będzie bardzo ważna dla przyszłej współpracy synchronicznej państw bałtyckich z Europą kontynentalną. Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C spełnia także restrykcyjne emisyjne standardy Unii Europejskiej.

Większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oznacza zwiększoną potrzebę inwestycji w elastyczne źródła konwencjonalnej mocy, działające w podstawie, które są w stanie szybko reagować, kiedy odnawialne źródła energii nie są dostępne. Nowy blok 1 000 MW będzie przygotowany na wsparcie rozwoju OZE. Elektrownię zaprojektowano pod kątem maksymalnej elastyczności pracy, krótkiego czasu uruchamiania, szybkości zwiększania i zmniejszania obciążenia, a także osiągania minimalnego obciążenia. Dla efektywnej współpracy z systemem elektroenergetycznym, w którym wzrastać będzie udział OZE, nowy blok ma osiągać pełne obciążenie w mniej niż 30 minut, a także zmieniać obciążenie od 35% do 100%.

Wspólna inwestycja Energi i Enei realizowana jest przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą inwestycji w trybie „pod klucz” jest konsorcjum spółek GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS. Obecnie, zgodnie z ustaleniami z Generalnym Wykonawcą, następuje kolejna faza przygotowania inwestycji na terenie przeznaczonym pod budowę. Wbicie repera startowego nie jest równoznaczne z wydaniem tzw. NTP (notice to proceed). Wartość kontraktu wynosi 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku.

Zgodnie z zawartym 12 lipca 2018 r. kontraktem, po podpisaniu porozumienia, Generalny Wykonawca może realizować szereg prac organizacyjnych i projektowych. Wykonawca, za zgodą Zamawiającego może też wykonywać prace budowlane, w tym te związane z przygotowaniem terenu budowy i jego zaplecza.

W obecności Ministra Energii oraz zebranych gości, przedstawiciele inwestorów, spółki celowej oraz Generalnego Wykonawcy wbili pierwszą, symboliczną łopatę na placu budowy.

– Konsekwentnie realizujemy nasz strategiczny plan wzmocnienia pozycji Grupy Energa na rynku wytwórców energii elektrycznej. Elektrownia Ostrołęka C, jako jeden z istotnych elementów stabilności systemu energetycznego, będzie miała pozytywny wpływ na bilansowanie zapotrzebowania na energię. Jest ważna dla zapewnienia odbiorcom w północno-wschodniej Polsce energii elektrycznej – mówi Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Zarządu Energi. – Elektrownia zostanie zbudowana przez niezwykle profesjonalnego wykonawcę. GE ma bardzo szerokie doświadczenie w budowie bloków energetycznych opartych na najlepszych, najbardziej nowoczesnych technologiach na całym świecie. Zaawansowane technologie, wykorzystane przy budowie Elektrowni w Ostrołęce pozwolą efektywniej wykorzystać paliwo krajowe, zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie umożliwią mieszkańcom Ostrołęki i regionu pracę w bardzo nowoczesnym zakładzie pracy.

– Elektrownia Ostrołęka C jest strategiczną inwestycją w polskim sektorze wytwarzania energii, która zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jest to bardzo ważny projekt w kontekście szybkiego rozwoju gospodarczego Polski oraz zabezpieczenia dostępnej mocy w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Zastosowana technologia, oprócz spełnienia wszystkich obowiązujących norm ochrony środowiska, pozwoli również na elastyczną pracę bloku. Nowa, stabilna i wysokosprawna jednostka o mocy 1000 MW wzmocni bezpieczeństwo dostaw energii i umożliwi dalszą transformację sektora w kierunku zrównoważonego rozwoju źródeł odnawialnych (OZE), których znaczenie w miksie energetycznym będzie wzrastać. Budowa bloku energetycznego o takiej mocy to niezwykle złożony proces, wymagający od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy podczas każdego etapu prac. W tym procesie będziemy wykorzystywać nasze duże doświadczenie wyniesione z budowy bloku B11 w Kozienicach – mówi Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Elektrownia Ostrołęka C będzie wyposażona w zaawansowane systemy ochrony środowiska, które dostarczy GE Power. Dzięki nowoczesnym elektrofiltrom oraz systemom odsiarczania i odazotowania spalin elektrownia będzie spełniać wszystkie wymagane normy emisji w odniesieniu do dużych instalacji spalania (LCP), a także restrykcyjne normy emisyjne zawarte w najnowszych dyrektywach Unii Europejskiej, które nakładają wymogi stosowania najlepszych dostępnych technik (tzw. BAT) w zakresie ochrony środowiska. Przy realizacji projektu, GE Power skorzysta ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5 000 polskich dostawców. Wpłynie to pozytywnie na polską gospodarkę. Ponadto GE wyprodukuje kluczowe komponenty technologiczne elektrowni w swoich fabrykach w Elblągu i Wrocławiu.

– Fizycznym wejściem na plac budowy rozpoczynamy kolejny etap realizacji strategicznego projektu dla naszych właścicieli i dla polskiej energetyki – mówi Edward Siurnicki, prezes Zarządu Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. – Prace projektowe i przygotowawcze idą pełną parą, a od dziś również prace budowlane będą cieszyły oczy mieszkańców Ostrołęki. Generalny Wykonawca, zgodnie z założeniami harmonogramu, jeszcze w tym roku wykona większość prac przygotowawczych, a także planuje zamówić kluczowe dla naszego projektu urządzenia. Zarówno po stronie Generalnego Wykonawcy, Inżyniera Kontraktu jak również Spółki celowej mamy kompetentny, z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem,  zespół ludzi,  który  zrealizuje projekt w zakładanym czasie, aby w 2023 roku odbiorcy korzystali z energii wyprodukowanej w nowej elektrowni.

– Dziś rozpoczynamy prace budowlane w ramach Elektrowni Ostrołęka C. Będąc wieloletnim partnerem Polski, cieszymy się jako GE, że zbudujemy w Ostrołęce najbardziej sprawną i elastyczną elektrownię opalaną węglem, która wesprze rozwój odnawialnych źródeł energii w kraju – mówi Sławomir Żygowski, prezes Zarządu GE Power. – GE może poszczycić się szeroką wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykonawstwa inwestycji „pod klucz”, na które składa się ponad 200 projektów energetycznych o łącznej mocy 100 000 MW. Projekty GE Steam Power zostały dwukrotnie wyróżnione tytułem „Elektrownia Roku” oraz „Wykonawca roku obiektów pod klucz” za realizację dwóch elektrowni w Malezji. Posiadana wiedza i doświadczenie pozwoliły GE na wcześniejszą o 8 miesięcy – w stosunku do zakładanego terminu – synchronizację Bloku nr 2 Elektrowni Medupi w Afryce Południowej. Jesteśmy przekonani że posiadane doświadczenie nabyte w realizacji poprzednich projektów pozwoli GE zbudować i oddać do eksploatacji Elektrownię Ostrołęka C w zakładanym terminie.

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie Miasta Ostrołęka. Nie bez znaczenia pozostaje skala inwestycji w kontekście rozwoju regionu ostrołęckiego. Spodziewany poziom liczby zatrudnionych pracowników w szczytowym momencie fazy budowy osiągnie ok. 2 500 osób.

– Z niecierpliwością czekaliśmy na ten ważny moment rozpoczęcia, oczekiwanej od dawna przez mieszkańców, budowy elektrowni, która otwiera nowy etap w rozwoju gospodarczym naszego miasta i regionu – mówi Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki. – Mamy pozytywne doświadczenia we współpracy z Grupą Energa. Istotne dla nas, że ta najnowocześniejsza elektrownia węglowa w Polsce, spełniająca najostrzejsze normy ekologiczne, będzie przyjazna i pod wieloma względami korzystna dla mieszkańców. Ta największa w północno-wschodniej Polsce inwestycja stanowi dla nas ogromną szansę, gwarantuje stabilną sytuację na rynku pracy oraz dobrą przyszłość finansową, m.in. z tytułu wpływów podatkowych.

PARAMETRY TECHNICZNE ELEKTROWNI OSTROŁĘKA C:

  • Moc elektryczna – 1 000 MW brutto
  • Wysoka elastyczność – zmienność obciążenia 35 – 100%
  • Wysoka sprawność netto przekraczająca 46%
  • Wysoka dyspozycyjność – 92,5%
  • Krótki czas uruchamiania
  • Szybkość zwiększania i zmniejszania obciążenia
  • Pełne obciążenie w mniej niż 30 minut
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px