Log In

Klimatyczny koniec wakacji w Warszawie. Wybierz się na piknik

Pokaz aut napędzanych wodorem, maszyna do produkcji baniek, prezentacja kolei magnetycznej czy parzenie „słonecznej kawy” – to niektóre z atrakcji Pikniku z Klimatem. Ta rodzinna impreza wystartuje w niedzielę, 1 września, o godz. 11.30, przy Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie. Podpowiadamy, co tam się będzie działo.

To już 12. edycja tej popularnej imprezy, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku centrum ekologiczno-kulturalnym Warszawy stanie się Skwer 1. Dywizji Pancernej WP, tuż obok Multimedialnego Parku Fontann. Piknik przebiegnie pod hasłem „Warszawa – Miasto z Klimatem”, a jego tematem przewodnim będzie adaptacja miasta do zmian klimatycznych. Impreza rozpocznie się o godz. 11.30 i potrwa do godz. 16.30. Wstęp wolny.

Na fanów zajęć plastycznych i nurtu zero waste czekają warsztaty z tworzenia biżuterii, breloków i magnesów z elektroodpadów. Będzie też maszyna do produkcji baniek, wyścigowy tor samochodowy, zasilany energorowerami oraz kawiarenka „Z igły widły”, w której będzie można naprawić swoje ubrania, a także uszyć coś nowego z tekstylnych odpadów. Prowadzący pokażą także, jak stworzyć ekologiczne woreczki na warzywa i owoce ze starych firanek i materiałowych ścinków.

Z kolei w kawiarence upcyklingowej uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób można nadać odpadom drugie życie, tworząc z nich użytkowe gadżety – piórniki z butelek, portfele z kartonów po mleku czy bransoletki z papierowej wikliny. Miłośnicy wirtualnych atrakcji mają szansę zaprojektować własne ekologiczne miasta marzeń w grze komputerowej Ecocraft, bazującej na Minecraft.

Studenci Politechniki Warszawskiej w „Laboratorium energii” szykują dla widzów liczne pokazy, w tym m.in. magazynowania energii słonecznej i wykorzystania w transporcie. Goście pikniku będą mogli zobaczyć modele samochodów napędzanych wodorem, w planie jest też prezentacja alternatywnych środków transportu, jak np. kolej magnetyczna.

Partnerem "Laboratorium energii" jest PGE Dystrybucja.

Eksperci pokażą, jak ograniczyć emisję CO2 dzięki hodowli mikroalg, a za pomocą walizki pełnej energii zaparzą „słoneczną kawę”. Goście będą mogli ugasić pragnienie także kranówką z beczkowozu, którą zapewnią Warszawskie Wodociągi.

– Piknik jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu – tłumaczy Edyta Kolasińska-Bazan z Agencji RAKI, producenta Pikniku z Klimatem.

Podczas rodzinnego wydarzenia nie zabraknie też znanych i lubianych twarzy. Swoimi refleksjami na temat ochrony środowiska podzielą się: Laura Łącz, Ewa Wencel, Przemysław Sadowski oraz Marek Plawgo, a całość poprowadzi Jarosław Kret. Wstęp wolny.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px