Log In

Zielony zwrot PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje segment związany z OZE. Zainwestuje też w biometan i wodór.

Na zbudowanie segmentu OZE w ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć nawet do 4 mld zł. Docelowo, pomoże to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce.
W grę wchodzi fotowoltaika i farmy wiatrowe. PGNiG chce zainwestować w już istniejące projekty albo te na zaawansowanym etapie rozwoju. Oprócz tego chce rozwijać projekty instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do Grupy PGNiG.

Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes PGNiG.

Czyste paliwo dla przyszłości

Z kolei na nowy wodorowy program badawczy PGNiG składa się kilka projektów. Najbardziej zaawansowany to uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem, która powstanie w Warszawie w 2021 roku. Dla gazowej firmy wodór ma stać się w tym wypadku uzupełnieniem obecnej oferty paliw napędowych obejmującej gaz sprężony (CNG) i skroplony (LNG), co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce. Jednak PGNiG ma o wiele szersze plany wykorzystania wodoru poza sektorem motoryzacyjnym. W swoim oddziale w Odolanowie spółka zbuduje instalację do produkcji zielonego wodoru – czyli tworzonego z wykorzystaniem OZE, w tym wypadku z paneli fotowoltaicznych. PGNiG rozpoczęło także badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Stworzona na potrzeby badań sztuczna zamknięta sieć gazowa pozwoli na przetestowanie zachowania infrastruktury i dopracowanie odpowiedniej mieszanki wodoru z gazem ziemnym, która docelowo w przyszłości mogłaby trafić do prawdziwej sieci. Zaś Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG zajmie się analizą czystości wodoru i badaniami nad innymi paliwami alternatywnymi.

W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – powiedział Prezes PGNiG.

Potencjał w biometanie 

Szukając alternatywnych źródeł energii, PGNiG chce sięgnąć po biometan. PGNiG chce za 10 lat móc wtłaczać do sieci 4 mld m sześc. biometanu. To poziom, który odpowiada obenemu wydobyciu gazu ziemnego w Polsce. Pozwoliłoby na zmniejszenie importu gazu, a jednocześnie przyczyniłoby się do ograniczenia emisji.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px