Log In

Grupa Volkswagen i Kanada dążą do rozwoju zrównoważonego łańcucha dostaw akumulatorów w Ameryce Północnej

Grupa Volkswagen i rząd Kanady zamierzają promować elektromobilność w Kanadzie i zbadają możliwości rozwoju kanadyjskiego łańcucha dostaw samochodów i akumulatorów. Zostało to uzgodnione w porozumieniu, podpisanym w Toronto przez prezesa Grupy Volkswagen Herberta Diessa i kanadyjskiego ministra innowacji, nauki i przemysłu Francois-Philippe Champagne’a, w obecności kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Kanady Justina Trudeau. Obie strony będą analizować możliwości udziału Kanady w globalnych i regionalnych łańcuchach dostaw akumulatorów Volkswagena. PowerCo, niedawno utworzona spółka akumulatorowa Grupy, będzie odgrywać główną rolę w tych wysiłkach i będzie napędzać planowaną współpracę w dziedzinie tworzenia łańcucha wartości akumulatorów, dostaw surowców i produkcji podzespołów do akumulatorów w regionie Ameryki Północnej.
PowerCo odpowiada za wszystkie globalne działania Grupy w ramach łańcucha wartości akumulatorów, zabezpieczając dostawy ogniw na potrzeby rozwoju elektromobilności Volkswagena. Szybko rozwijający się globalny biznes ogniw akumulatorowych jest jednym z najważniejszych filarów strategii NEW AUTO, której celem jest uczynienie grupy Volkswagen wiodącym dostawcą zrównoważonej i opartej na oprogramowaniu mobilności. Planuje się szybkie zbudowanie wysoko standaryzowanych zdolności produkcyjnych ogniw o łącznej mocy 240 GWh rocznie tylko w Europie. Ponadto planowane jest utworzenie gigafabryki ogniw w Ameryce Północnej. Obecnie trwa poszukiwanie miejsca jej budowy.
„Cieszę się, że Volkswagen i Kanada podpisały porozumienie w sprawie stworzenia łańcucha wartości akumulatorów. Jest to dowód na to, że współpraca z naszymi przyjaciółmi i sojusznikami w Kanadzie pogłębia się również w kontekście bezpieczeństwa surowcowego i może zachęcić inne firmy do pójścia w ich ślady” – powiedział Olaf Scholz, kanclerz Niemiec.

„Kanada w szybkim tempie staje się chętnie wybieranym zielonym dostawcą przez główne firmy motoryzacyjne, w tym wiodących producentów europejskich. Dzięki współpracy z Volkswagenem Kanada umocni swoją rolę dostawcy innowacji motoryzacyjnych dla czystych rozwiązań transportowych. Kanada jest zaangażowana w budowanie mocnego i niezawodnego łańcucha dostaw samochodów i akumulatorów w Ameryce Północnej, aby pomóc światu w osiągnięciu globalnych celów klimatycznych” – powiedział Francois-Philippe Champagne, minister innowacji, nauki i przemysłu Kanady.

„Volkswagen energicznie forsuje transformację w kierunku elektromobilności, biorąc na siebie odpowiedzialność branży w globalnej walce ze zmianami klimatycznymi. Grupa oferuje dziś klientom nie tylko najszerszą gamę modeli elektrycznych, lecz także rozwija ambitną strategię w zakresie akumulatorów i ładowania. Współpraca z rządami na całym świecie jest niezbędna do osiągnięcia naszych celów klimatycznych i chciałbym podziękować rządowi Kanady za jego wsparcie. Dostawy surowców do produkcji akumulatorów oraz produkcja podzespołów o niskim śladzie węglowym pozwolą na szybkie i zrównoważone zwiększenie pojemności akumulatorów – co jest kluczowe dla strategii wzrostu w Ameryce Północnej” – powiedział dr Herbert Diess, prezes zarządu Grupy Volkswagen.

„Dla nas, producenta samochodów, zrównoważony rozwój jest najwyższym priorytetem. Kluczowe znaczenie ma dostępność energii ze źródeł odnawialnych oraz sektor surowcowy z kopalniami, dostarczającymi materiały w sposób zgodny z uznanymi na całym świecie standardami środowiskowymi i społecznymi. Właśnie dlatego Kanada jest idealnym partnerem dla naszej strategii w zakresie elektromobilności i akumulatorów” – powiedział Thomas Schmall, członek zarządu Grupy Volkswagen ds. technologii.

Wspólne oświadczenie w sprawie zrównoważonej produkcji akumulatorów i dostaw surowców
By rozwijać zrównoważoną produkcję akumulatorów obie strony zacieśnią współpracę w oparciu o uznane kryteria ESG (Environment, Social, Governance – środowisko, społeczeństwo, zarządzanie) pomiędzy PowerCo a kanadyjskim sektorem górniczym, który jest postrzegany jako światowy lider w zakresie odpowiedzialnego i przejrzystego wydobycia. W tym celu PowerCo planuje otwarcie nowego biura w Kanadzie. Kluczowym punktem współpracy są dostawy surowców, takich jak lit, nikiel i kobalt.

Obie strony widzą perspektywy rozwoju dla Volkswagena i PowerCo w zakresie zwiększenia produkcji podzespołów do akumulatorów wraz z partnerami oraz zaoferowania kanadyjskim dostawcom możliwości działania w charakterze dostawców surowców i przetwórców.

Ze swoimi ogromnymi zasobami surowców, rozbudowaną infrastrukturą i rozwiniętym przemysłem motoryzacyjnym z dużym doświadczeniem produkcyjnym i wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą, Kanada widzi możliwości rozwoju wspólnych projektów.

„Rząd Kanady myśli perspektywicznie, skutecznie zachęca przedsiębiorstwa do tworzenia przyszłościowych, dobrze płatnych miejsc pracy dla Kanadyjczyków, szczególnie w zielonej gałęzi gospodarki. Jest to jeden z powodów, dla których Volkswagen i PowerCo entuzjastycznie podchodzą do współpracy z partnerem, oferującym świetne warunki i zaangażowanie na wszystkich szczeblach rządu” – skomentował Thomas Schmall.

Kolejny etap strategii rozwoju w Ameryce Północnej
Marki Grupy Volkswagen do końca dekady planują zaoferować najbardziej kompleksowe portfolio samochodów elektrycznych w Ameryce Północnej z ponad 25 modelami z takim napędem do końca dekady. Równolegle będą rozwijane regionalne działania w zakresie badań i rozwoju elektromobilności, montażu pojazdów, produkcji komponentów i relacji z dostawcami.

„Będziemy systematycznie rozwijać elektromobilność w Ameryce Północnej. Porozumienie między Grupą Volkswagen i rządem Kanady umożliwi nam ścisłą współpracę z lokalnymi dostawcami i rozszerzenie naszych możliwości” – powiedział Pablo Di Si, który wkrótce obejmie stanowisko prezesa i dyrektora generalnego, Volkswagen Group of America. „Nadal inwestujemy w elektryfikację naszej floty, chcemy wprowadzić ponad 25 pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Dostawy surowców z całego regionu będą kluczowe dla wsparcia naszych ambitnych planów wzrostu” – dodał Di Si.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px