Log In

Gorzów Wlkp. planuje budowę własnej elektrowni słonecznej

Gorzów Wielkopolski przygotowuje się do budowy Miejskiej Elektrowni Słonecznej – farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 250 MW – poinformował rzecznik Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

„Projekt Miejskiej Elektrowni Słonecznej, który dzisiaj prezentujemy, mogę nazwać projektem dziejowym, bez precedensu w skali kraju. Wpisuje się on w dwa istotne dla współczesnego świata zagadnienia – w dbanie o ekologię, o sprawy środowiska oraz troski o zapewnienie dostępu do energii” – powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Prace nad projektem władze miasta zleciły w kwietniu 2021 r. Szacunkowa wartość inwestycji, która ma zostać zrealizowana na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego, przekracza 500 mln zł. Spółka Inneko reprezentująca miasto posiada już prawomocne decyzje administracyjno–lokalizacyjną i o uwarunkowaniach środowiskowych.

„Następnym etapem, który właśnie się rozpoczął jest wyłonienie doradcy zewnętrznego – specjalisty, który pomoże wypracować najlepszy model gospodarczy i prawny funkcjonowania fabryki oraz model finansowania tej inwestycji. Taki doradca jest nam potrzebny, bo podstawową działalnością spółki Inneko jest zagospodarowanie odpadów i nasza wiedza w sprawach energetycznych wymaga wsparcia fachowców” – wyjaśnił wiceprezes zarządu spółki Inneko Maciej Symeryak.

Farma fotowoltaiczna o powierzchni około 250 ha ma powstać na dwóch działkach we wsi Stanowice, niedaleko Gorzowa. Warunkami sprzyjającymi tej lokalizacji są nieduże odległości od głównego punktu zasilania energetycznego i linii wysokiego napięcia, budowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz od istniejącej obecnie i planowanej do rozbudowy strefy ekonomicznej.

Pierwszy prąd z miejskiej farmy słonecznej miałby popłynąć w 2024 r.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px