W piątek, 17 lutego br. w Urzędzie Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie założeń i planów budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach. Udział w nim wzięli m.in. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i wiceprezes zarządu PGE – Paweł Śliwa. Spotkanie to pokłosie deklaracji, jaka padła ze strony ministra Michała Dworczyka na spotkaniu 19 stycznia br. w Wójtowicach, który zadeklarował wówczas mieszkańcom, że zorganizuje spotkanie z zainteresowanymi tematem przedstawicielami inwestorów, aby mogli odpowiedzieć na wszelkie pytania zadawane przez mieszkańców, których obejmie budowa tejże elektrowni.
W konferencji oraz na spotkaniu uczestniczyli: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceprezes zarządu PGE Paweł Śliwa, minister Michał Dworczyk, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Wojciech Murdzek, senator RP Aleksander Szwed, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko, dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Piotr Śniegucki oraz burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.
Na spotkaniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że rząd na posiedzeniu, które odbędzie się we wtorek 21 lutego br. przyjmie specustawę dotyczącą budowy w Polsce magazynów energii, jakimi są elektrownie szczytowo-pompowe. Specustawa spowoduje, że tego typu inwestycje traktowane będą jako inwestycje celu publicznego, co w sposób zasadniczy przyspieszy ścieżkę administracyjną oraz skróci szereg procedur.
Podczas spotkania zaprezentowano także wstępną koncepcję inwestycji w Młotach, która zakłada, że moc turbinowa wyniesie 960 MW. Jej pojemność ma wynosić około 4000 MWh. Pojemność zbiornika dolnego ma wynieść około 12,68 mln m3, a górnego około 6,2 mln m3. Zbiornik dolny, jak zaznaczyli pracownicy grupy PGE, będzie napełniany nawet podczas suszy hydrologicznej przez 2,5 do 3 lat. Zbiorniki pomogą także przyjąć ewentualną falę powodziową wielkości około 2,2 mln m3 wody.
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma poinformowała, że ostateczna decyzja ma zostać podjęta przez PGE w połowie roku (czerwiec/lipiec) oraz zapewniła, że w przypadku gdyby inwestycja nie została zrealizowana, to studium zagospodarowania przestrzennego zostanie zmienione w taki sposób, aby miejscowość Młoty mogła się rozwijać w innym kierunku.
Nie znaleziono powiązanych artykułów.