
Energa-Operator kontynuuje cykl konferencji dla samorządów. Tym razem organizuje spotkanie dla tych z terenu działania swojego płockiego oddziału. W jego trakcie przedstawiciele spółki i lokalnych społeczności omówią plany rozwojowe regionu, aby jak najlepiej wykorzystać szanse, jakie niesie transformacja energetyczna
Zapisy ciągle otwarte
Samorządy, które chcą wziąć udział w konferencji i porozmawiać o tym, jak wspólnie wykorzystać transformację energetyczną dla rozwoju regionu i lokalnych społeczności mogą zarejestrować się na spotkanie pod adresem:
Konferencja odbędzie się 9 kwietnia 2025 r. w Hotelu Skansen Conference & SPA w Sierpcu, przy ul. Gabriela Narutowicza 64.
Jest to trzecie z cyklu spotkań prowadzonych pod hasłem „Zasilamy rozwój – sieć, która napędza społeczności”. We wcześniejszych wydarzeniach, w Gdańsku oraz Tłokini Kościelnej koło Kalisza, uczestniczyło łącznie ponad 400 samorządowców i przedstawicieli lokalnych instytucji.
Modernizacja sieci zasili rozwój
Energa-Operator ma przed sobą największy w swojej historii program inwestycyjny o wartości przeszło 40 miliardów złotych. Jego realizacja wiąże się z budową ponad 11 tysięcy kilometrów nowych linii elektroenergetycznych oraz modernizacją blisko 10 tysięcy kilometrów linii już istniejących. Zakłada on również przyłączenie do sieci około 350 tysięcy nowych klientów.
W trakcie spotkania omówione zostaną plany inwestycyjne Energa-Operator oraz najważniejsze zadania, ze szczególnym uwzględnieniem terenu płockiego oddziału spółki.
Przedstawione zostaną również wyzwania i szanse dla miast oraz gmin, związane z transformacją energetyczną.
Przestrzeń dialogu
Obustronna komunikacja między Energa-Operator a samorządami jest kluczowa dla właściwego zaplanowania działań inwestycyjnych. Infrastruktura energetyczna powinna być dostosowana do potrzeb rozwoju regionu, ułatwiać wdrażanie rozwiązań zwiększających lokalną niezależność energetyczną, a także wpisywać się w strategię przyciągania inwestorów.
Dlatego podstawowym założeniem konferencji jest stworzenie przestrzeni do dialogu i wymiany wiedzy m.in. na tematy takie jak: lokalna transformacja energetyczna, rozwój energetyki prosumenckiej, a także rola samorządów w tworzeniu klastrów, spółdzielni energetycznych lub innych wspólnot energetycznych, które oparte są o lokalne wytwarzanie i konsumpcję energii z OZE.