Rozpoczęła się V edycja programu stażowego „Energia dla przyszłości”, organizowanego przez Ministerstwo Klimatu, PKN Orlen S.A., PGE S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A. Stażyści będą poznawali specyfikę pracy w wiodących spółkach branży energetycznej, rozwijali swoją wiedzę, uczestniczyli w projektach energetycznych oraz zdobędą cenne doświadczenie zawodowe w sektorze.
„Program „Energia dla przyszłości” to wyjątkowy staż dla ludzi z pasją, którzy chcą się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę. Przez 12 miesięcy będą oni mogli zdobywać doświadczenie w największych polskich przedsiębiorstwach energetycznych. Przeplatając ten płatny staż pomiędzy Ministerstwem Klimatu a wielkimi podmiotami z sektora energetycznego, młodzi ludzie mają szansę na dobry start w życie zawodowe, a najlepsi z nich na zatrudnienie” – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka, 2 października 2020 r., podczas spotkania poświęconego podsumowaniu IV edycji stażu, która zakończyła się we wrześniu oraz inauguracji V edycji programu, która rozpoczęła się w październiku.
Program stażowy „Energia dla przyszłości” to przedsięwzięcie realizowane przez Ministerstwo Klimatu i wiodące spółki energetyczne, do którego zapraszani są studenci i absolwenci najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Udział w stażu daje możliwość:
- poznania specyfiki pracy w kluczowych spółkach energetycznych oraz Ministerstwie Klimatu;
- zdobycia doświadczenia i przygotowania do pracy w sektorze energetycznym;
- otrzymania wsparcia na początku kariery zawodowej;
- uczestniczenia w realizacji najnowszych projektów w branży energetycznej.
W IV edycji programu stażowego wzięło udział 29 stażystów z:
- Politechniki Gdańskiej (3 osoby),
- Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (17 osób),
- Politechniki Poznańskiej (1 osoba),
- Politechniki Łódzkiej (2 osoby),
- Politechniki Wrocławskiej (4 osoby),
- Politechniki Częstochowskiej (1 osoba),
- Wojskowej Akademii Technicznej (1 osoba).
Stażyści rozpoczęli realizację programu „Energia dla przyszłości” w październiku 2019 r. w wybranych komórkach organizacyjnych Ministerstwa Klimatu, zajmujących się tematyką energetyczną. Następnie, przez 4 miesiące poznawali pracę w poszczególnych spółkach (staż rotacyjny), a przez kolejne sześć miesięcy realizowali „staż właściwy” w wybranej spółce energetycznej. Ostatni miesiąc stażu, ponownie realizowali w Ministerstwie Klimatu.
16 stażystów otrzymało propozycję zatrudnienia w spółkach po ukończeniu stażu. 1 stażysta zostanie zatrudniony w Departamencie Ciepłownictwa w Ministerstwie Klimatu.
W V edycji programu stażowego „Energia dla przyszłości” weźmie udział 26 stażystów z:
- Politechniki Gdańskiej (3 osoby),
- Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (11 osób),
- Politechniki Łódzkiej (2 osoby),
- Politechniki Wrocławskiej (1 osoba),
- Politechniki Częstochowskiej (2 osoby),
- Politechniki Śląskiej (2 osoby),
- Politechniki Krakowskiej (1 osoba),
- Politechniki Warszawskiej (2 osoby),
- Politechniki Białostockiej (1 osoba),
- Wojskowej Akademii Technicznej (1 osoba).
Z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią, formuła realizacji stażu została zmieniona, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczne warunki realizacji stażu wszystkim jego uczestnikom. Stażyści już od października br. będą realizowali „staż właściwy” w docelowej spółce przez 11 miesięcy. W ostatnim miesiącu (wrzesień 2021) będą w praktyce poznawali specyfikę pracy w Ministerstwie Klimatu.