Log In

Krzysztof Tchórzewski o bezpieczeństwie energetycznym w dobie ochrony zdrowia i środowiska

Zarządzanie rynkiem energetycznym nabiera coraz większej wagi. Spowodowane jest to nieustającym problemem smogowym oraz kryzysem klimatycznym. W jaki sposób powinny przebiegać strategie wykorzystywania surowców energetycznych z korzyścią dla zmian klimatycznych oraz możliwości finansowych państwa? To zagadnienia, o których w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego będzie mówił minister energii – Krzysztof Tchórzewski.

Minister zabierze głos w dyskusjach o zmianach kryzysu klimatycznego i odpowiedzialnym wykorzystywaniu zasobów energetycznych. W panelu: Sprawiedliwa transformacja. Perspektywy energetyczne na najbliższą dekadę, udział wezmą również Mateusz Bonca – prezes Grupy Lotos S. A., Filip Grzegorczyk – prezes zarządu Tauron Polska Energia, Peter Mather – prezes BP Europe. Natomiast w rozmowie: Bezpieczeństwo energetyczne w warunkach polityki klimatycznej UE, swoje przemyślenia na ten temat wygłoszą także Remigijus Lapinskas – prezes Światowego Stowarzyszenia Bioenergii, Norbert Kurilla – sekretarz stanu w słowackim Ministerstwie Środowiska czy Rafał Bochenek – przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.

Temat wykorzystywanych surowców energetycznych staje się coraz głośniejszy podczas światowych rozważań. Wpływ rodzaju używanego surowca niesie ze sobą skutki, które coraz bardziej dają się we znaki mieszkańcom całej planety. W Polsce dopiero od kilku lat na poważnie zaczęła się rozmowa o smogu, który bardzo poważnie zanieczyszcza środowiska. Z tego powodu rocznie umiera nawet 45 tysięcy osób rocznie.

Według analizy „Węgiel zabija” elektrownie węglowe stanowią główne źródło zanieczyszczenia powietrza pyłami, które skracają ludzkie życie średnio o dziewięć miesięcy. Nie tylko negatywnie oddziałują bezpośrednio na zdrowie, ale również poprzez wpływ na środowisko. Według raportu Intergovernmental Panel on Climate Change, aby ochronić się przed zmianami klimatycznymi, konieczne jest wygaszenie konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej i cieplnej do 2030 roku. Już teraz część krajów europejskich zapowiada rezygnację z węgla jako źródła energii w ciągu dwóch dekad.

Niemcy w 2018 roku ogłosili zamknięcie ostatniej kopalni, a Norwegia już teraz 98% zapotrzebowania energetycznego pokrywa z odnawialnych źródeł. Jaki plan jest najbardziej optymalny dla Polski? Obecnie węgiel stanowi dla naszego kraju najtańszy surowiec energetyczny. Czy lepiej jest podążyć drogą Wielkiej Brytanii i wprowadzić liberalizację rynku energii, a może pozostawić koncentrację tych zasobów w ręku rządu? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać w trakcie Forum będą zarówno przedstawiciele polityczni, jak i prezesi czołowych firm energetycznych.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px