Log In

Tobiszowski: ME prowadzi rozmowy z podmiotami, które mogą objąć akcje w NKW

Ministerstwo Energii rozpoczęło rozmowy z sektorem energetycznym i innymi podmiotami, które mogą objąć akcje w Nowej Kompanii Węglowej – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
„Rozpoczęliśmy rozmowy z sektorem energetycznym, ale i innymi podmiotami, które zostaną zaproszone do objęcia akcji w Nowej Kompanii Węglowej” – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Powtórzył, że NKW ma powstać z 11 kopalń do czerwca 2016 roku.

„Celem budowy NKW ma być nie tylko, by miała ona płynność, ale i otrzymała potencjał związany z inwestycjami. (…) Środki mają być zaangażowane w konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne” – powiedział Tobiszowski.

Wiceminister podtrzymał, że nowy rząd nie jest zainteresowany koncepcją angażowania TF Silesia w proces restrukturyzacji sektora węglowego.

We wtorek Sejm uchwalił nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która zakłada przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r.

Ministerstwo Energii zapewnia, że projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych.

„W ustawie zawarliśmy możliwość przekazywania tych części kopalń, które nie są istotne w produkcji węgla, a są elementem kosztowym tych kopalń” – wyjaśnił Tobiszowski.

Poinformował, że chodzi o: Rozbark V (w tym szyb Ryszard II) należący do Węglokoksu Kraj, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK „Wieczorek” należący do KHW i o przekazanie przez Kompanię Węglową Pola Bojków należącego do KWK „Sośnica”, Ruchu „Anna” KWK „Rydułtowy-Anna” i rejonu „Pawłów” w KWK „Bielszowice”.

Nie wykluczył, że do SRK mogłyby też trafić w drugiej kolejności inne nieruchomości, czy wyrobiska. Zarządy spółek prowadzą dalsze analizy w tej sprawie.

Tobiszowski poinformował, że nie zdecydowano jeszcze o przyszłości kopalni Makoszowy.

„Chcemy notyfikować i kontynuować temat restrukturyzacji kopalni Makoszowy. Na dzisiaj mamy pewne rozważania i nie rozstrzygnęliśmy jaką rolę przypiszemy kopalni Makoszowy. Więcej pewnie będzie wiadomo w okolicy marca” – powiedział wiceminister.

źródło: PAP

Warsaw

Banner 468 x 60 px