
Powtórzył, że NKW ma powstać z 11 kopalń do czerwca 2016 roku.
„Celem budowy NKW ma być nie tylko, by miała ona płynność, ale i otrzymała potencjał związany z inwestycjami. (…) Środki mają być zaangażowane w konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne” – powiedział Tobiszowski.
Wiceminister podtrzymał, że nowy rząd nie jest zainteresowany koncepcją angażowania TF Silesia w proces restrukturyzacji sektora węglowego.
We wtorek Sejm uchwalił nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która zakłada przedłużenie środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r.
Ministerstwo Energii zapewnia, że projekt nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych.
Poinformował, że chodzi o: Rozbark V (w tym szyb Ryszard II) należący do Węglokoksu Kraj, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK „Wieczorek” należący do KHW i o przekazanie przez Kompanię Węglową Pola Bojków należącego do KWK „Sośnica”, Ruchu „Anna” KWK „Rydułtowy-Anna” i rejonu „Pawłów” w KWK „Bielszowice”.
Nie wykluczył, że do SRK mogłyby też trafić w drugiej kolejności inne nieruchomości, czy wyrobiska. Zarządy spółek prowadzą dalsze analizy w tej sprawie.
Tobiszowski poinformował, że nie zdecydowano jeszcze o przyszłości kopalni Makoszowy.
„Chcemy notyfikować i kontynuować temat restrukturyzacji kopalni Makoszowy. Na dzisiaj mamy pewne rozważania i nie rozstrzygnęliśmy jaką rolę przypiszemy kopalni Makoszowy. Więcej pewnie będzie wiadomo w okolicy marca” – powiedział wiceminister.