Log In

Politechnika Warszawska otworzyła Laboratorium LATIS

„Dzięki takim obiektom jak LATIS, umożliwiającym pracę na światowym poziomie, możemy zatrzymać w kraju zdolnych młodych ludzi” – mówił prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

Dziekan Wydziału Energetyki i Lotnictwa prof. Jerzy Banaszek przypomniał, że założony przed wojną przez prof. Czesława Witoszyńskiego Wydział Aerodynamiczny Politechniki Warszawskiej ma na swoim koncie między innymi badania profili skrzydeł prototypów sławnych samolotów RWD, szybowców PW 5 i PW 6 oraz współczesnych samolotów bezzałogowych.

Na wyposażenie nowego laboratorium składają się najnowocześniejsze w Polsce tunele aerodynamiczne (o najniższym na świecie poziomie turbulencji), aparatura pomiarowa, w tym ultraszybkie kamery oraz kamery do zdjęć w podczerwieni, oraz przetwarzający dane klaster komputerowy o 570 rdzeniach. Dzięki skanerom i drukarkom 3D modele badanych obiektów można wykonywać szybko i dokładnie.

W laboratorium będą badane np. przepływy w turbinach lotniczych oraz wokół turbin wiatrowych, ale także łopatki turbin energetycznych, rowery oraz modele budynków. Prowadzone będą eksperymenty umożliwiające projektowanie i optymalizację nowych konstrukcji lotniczych. Badane będą także zjawiska dotyczące zachowania uderzających o powierzchnię kropli deszczu oraz procesy spalania i obladzania.

Laboratorium powstało w wyniku realizacji projektu kierowanego przez Wojskową Akademię Techniczną we współpracy z Instytutem Lotnictwa. Tunele są dziełem gdańskiego Centrum Techniki Okrętowej. (PAP)

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px