Log In

Rząd przyjął uchwałę ws. planu rozwoju

Rada Ministrów przyjęła uchwałę o przyjęciu programu rozwoju, który kierujemy do Polaków – poinformowała we wtorek premier Beata Szydło. Dzisiaj dajemy Polakom nowy model rozwoju gospodarczego, chcemy, żeby każdy polski obywatel miał szansę korzystania z niego – dodała.

„Z wielką satysfakcją pragnę poinformować, że właśnie przed chwilą Rada Ministrów przyjęła uchwałę o przyjęciu programu rozwoju, który kierujemy do Polaków” – powiedziała premier po wtorkowym posiedzeniu rządu. „To jest jeden ze sztandarowych programów, z którym szliśmy do wyborów – program rozwoju Polski” – dodała.

„To jest zupełnie nowy model rozwoju Polski. Dzisiaj dajemy Polakom nowy model rozwoju gospodarczego. Chcemy, żeby każdy polski obywatel miał szansę korzystania z rozwoju, a nie tylko wybrane grupy. To jest nasza deklaracja z kampanii wyborczej i dzisiaj dotrzymujemy po raz kolejny słowa” – powiedziała Szydło. „Chcemy, żeby ten rozwój Polski przebiegał w sposób skoordynowany, żeby był równomierny i żeby bez względu na to, gdzie kto mieszka miał takie same szanse” – wymieniła.

Pięć filarów planu Morawieckiego

Chcemy, żeby to był nasz własny oryginalny plan; on będzie inny niż to, co było proponowane do tej pory, bo kończy się paliwo, na którym jechała polska gospodarka – mówił po posiedzeniu rządu wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Plan rozwoju oparty jest na pięciu filarach tj. reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny – wymienił Morawiecki.

„Aby ten cel (plan rozwoju – PAP), który jest przed nami osiągnąć, chcemy zaproponować na najbliższą przyszłość na pięć, dziesięć, piętnaście lat (…) plan gospodarczego rozwoju oparty o pięć filarów” – powiedział Morawiecki. Jak wskazał, są to: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny.

„Polska ma jeszcze przemysł, nie zlikwidowaliśmy wszystkiego aczkolwiek trzeba pamiętać, że dwie trzecie polskiego przemysłu właściwie jest elementem firm zagranicznych. My chcemy zdecydowanie wzmocnić inwestycje” – mówił. Jak zaznaczył, chodzi o wzrost udziału inwestycji w PKB z obecnych 18 proc. „Państwa, które rozwijały się szybciej, które rozwijały się równomiernie, stabilnie przez wiele lat miały poziom inwestycji do PKB w wysokości 25 proc. lub więcej” – powiedział.

Za 15 lat Kowalski będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel UE

Przeciętny Kowalski w Polsce będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE za 15 lat – odpowiedział we wtorek na pytanie dziennikarzy wicepremier. Jego zdaniem wdrożenie planu rozwoju będzie skutkowało coraz to lepszymi zarobkami.

„Najwięcej ludzi w Polsce zarabia dwa tysiące kilkaset złotych, czyli za mało. My poprzez nasz program zrównoważonego rozwoju (…) chcemy doprowadzić do dowartościowania tych miejsc pracy osób niżej zarabiających” – powiedział Morawiecki. „Mamy głębokie przekonanie, że wdrożenie tego planu będzie skutkowało co roku coraz to lepszymi zarobkami coraz to większej liczby naszych obywateli” – dodał.

Pytany, kiedy przeciętny Kowalski będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE, odpowiedział: „za 15 lat”. Zaznaczył, że w planie rząd chce zwiększenia siły nabywczej pieniądza w Polsce z dzisiejszych 69 proc. średniej unijnej do średniej unijnej w 2030 r. „Będzie to tempo rekordowe w porównaniu do możliwości innych krajów, które gonią tę najbogatszą czołówkę” – zaznaczył.

Przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego plan rozwoju kraju, to bardzo ambitny program, który wymaga też innego spojrzenia na funkcjonowanie ministerstw, które muszą „otworzyć się na siebie” i współpracować – podkreśliła we wtorek premier Beata Szydło. (PAP)

 

Warsaw

Banner 468 x 60 px