Log In

Premier Beata Szydło na budowie bloku energetycznego w Jaworznie

„Energetyka i górnictwo to 2 filary, które muszą być wspólnie wzmacniane po to, żebyśmy mogli mówić o silnym, szybszym rozwoju Polski” – powiedziała w poniedziałek premier w czasie wizyty na budowie nowego bloku węglowego elektrowni Jaworzno III.

Szybszy rozwój Polski to również szansa na to, żeby korzystali z niego wszyscy polscy obywatele. Zależy nam na tym, aby polska gospodarka była konkurencyjna, żeby polskie firmy mogły konkurować na rynkach światowych i żeby pokonać pułapkę średniego rozwoju – podkreśliła.

To inwestycja, która mieści się w ramach programu rozwoju, który rząd realizuje – mówiła premier o nowym bloku energetycznym.  Przypomniała, że program zakłada m.in. wzmocnienie polskiej gospodarki, reindustralizację i bezpieczeństwo energetyczne.

Nowy blok węglowy – podstawowe informacje

Budowa bloku klasy 900 MW jest jednym z priorytetów Grupy TAURON. Wartość kontraktu z głównym wykonawcą to  5,4 mld złotych brutto. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2019 r.

Opalany węglem kamiennym blok energetyczny będzie spełniał nie tylko surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ale również zostanie wykonany zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej.

Przy budowie bloku znajdzie zatrudnienie 2,5 -3 tysięcy osób. Dla potrzeb normalnej eksploatacji bloku w Jaworznie przewiduje się zatrudnienie na poziomie ok. 70 osób wykwalifikowanych do obsługi urządzeń bloku i urządzeń pozablokowych (nowoczesna technologia sprawia, że obsługa bloku nie wymaga wielu pracowników). Dodatkowo dla części zadań przewiduje się zlecanie prac firmom zewnętrznym. Blok zagwarantuje na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.

 

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px