Log In

Linia mobilna serwisowa

Ma blisko kilometr długości. Jej elementy są łatwe w transporcie. Mogą być używane wielokrotnie i w różnych miejscach. Wykorzystana będzie do dostarczania energii elektrycznej na place budów. Może zastępować istniejącą linię, gdy ta uległa awarii lub podlega modernizacji. Tauron Dystrybucja uruchomił pierwszą w Polsce mobilną linię energetyczną.

Pierwszym zadanie dla mobilnej linii serwisowej jest zasilenie w prąd 4,8 tys. klientów miejscowości Łodygowice (powiat żywiecki, woj. śląskie) podczas trwającego remontu 37-kilometrowej linii średniego napięcia. Modernizacja obejmuje wymianę słupów i przewodów na odcinku ponad 4 km, budowę linii kablowej długości ponad 0,5 km oraz wymianę dwóch stacji transformatorowych. Po analizach okazało się, że aby przeprowadzić prace, około 740 gospodarstw domowych w ciągu 11 dni miałoby kilkugodzinne wyłączenia prądu, a pozostali klienci byliby narażeni na bardzo częste krótkotrwałe przerwy w dostawie energii.

– Zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie 600-metrowej mobilnej linii serwisowej. Zakładamy, że dzięki temu blisko czterokrotnie zmniejszy się ilość niedostarczonej energii, a częstotliwość przerw obniży o 40 proc. – szacuje Mirosław Janik, dyrektor Departamentu Utrzymania Sieci w Tauron Dystrybucja.

Elementy wykorzystane do budowy linii są lekkie i zarówno ich transport, jak i wykonanie nie wymagają stosowania ciężkiego sprzętu, a postawienie nie wymaga prowadzenia prac ziemnych. Montaż odbywa się na miejscu. Słup przykręcany jest do stalowej podstawy położonej bezpośrednio na ziemi. W przypadku ułożenia na gruncie jest ona kotwiona specjalnymi szpilkami. Stabilizację ustawienia w zapewniają betonowe belki układane na podstawie. Po rozwieszeniu kabla jego nadmiar pozostaje na bębnie. Wszystkie elementy wykorzystane do budowy linii mogą być ponownie, wielokrotnie wykorzystane.

Warsaw

Banner 468 x 60 px