Log In

Mimo straty zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy

Mimo straty w wysokości ponad 1,8 mld zł w 2015 r. zarząd Tauronu zarekomendował wypłatę dywidendy – 10 gr za akcję. Wierzymy, że sytuacja grupy będzie się poprawiać, chcielibyśmy być spółką dywidendową – zapewniali w czwartek (10 marca) przedstawiciele zarządu.

Jak mówił w czwartek prezes Tauronu Remigiusz Nowakowski, dywidenda – choć niższa niż w ubiegłych latach (w 2014 r. było to 15 gr za akcję), jest „wysokością bezpieczną”. Dywidenda – w sumie 175, 25 mln zł ma pochodzić z zysku z lat ubiegłych.

Na pytanie, czy dywidenda będzie wypłacana w latach następnych, wiceprezes ds. ekonomiczno – finansowych grupy Marek Wadowski powiedział, że trwają prace nad nową strategią, która ma zostać ogłoszona pod koniec drugiego kwartału br. Dodał, że polityka dywidendowa jest „istotnym elementem”.

– Polityka ta będzie musiała być dostosowana do rozwoju grupy. Nie chcemy wyprzedzać faktów, to będzie zakomunikowane do rynku, ale – jako że jesteśmy spółką giełdową, liczymy się z oczekiwaniami inwestorów.

O tym, czy dywidenda zostanie wypłacona, zdecyduje teraz Rada Nadzorcza Tauronu.

Tauron, to druga co do wielkości grupa energetyczna w Polsce, zatrudnia ok. 25 tys. osób. W 2015 r. w kopalniach grupy wydobyto 4,9 mln ton węgla kamiennego. Tauron posiada ok. 29 proc. zasobów energetycznego węgla kamiennego w Polsce.

W jej jednostkach wytwórczych zainstalowane jest 5,1 GW mocy, wyprodukowały one 16,6 TWh energii elektrycznej. Tauron ma 5,4 mln klientów, a jego przychody ze sprzedaży wyniosły w 2015 r. 18,4 mld zł. Od 2010 r. Turon jest notowany na GPW. 30,6 proc akcji należy do skarbu państwa, 10,39 proc. do KGHM, 5,06 proc. do Nationale Nederlanden OFE , 54,49 proc. do pozostałych akcjonariuszy.

W środę spółka podała, że przez trzy najbliższe lata chce zaoszczędzić 1,3 mld zł dzięki wdrożeniu trzeciego już programu poprawy efektywności na lata 2016-2018. Dwa poprzednie takie programy, prowadzone w latach 2010-2015, przyniosły łącznie 2,3 mld zł oszczędności – poinformował koncern.

Zdaniem zarządu program jest konieczny ze względu na uwarunkowania rynkowe i sytuację spółki.

– Wpływ na grupę trudnej sytuacji rynkowej będzie częściowo zrekompensowany efektami wynikającymi z programu. Większość oszczędności wygenerujemy w obszarach dystrybucja i wytwarzanie, ale w programie będą uczestniczyć też pozostałe segmenty, także spółka holdingowa. Po realizacji inicjatyw efektywnościowych roczna EBITDA grupy od 2018 r. trwale zwiększy się o 400 mln zł – zapowiedział Nowakowski.

Warsaw

Banner 468 x 60 px