Sytuacja w górnictwie węgla kamiennego i energetyce, prywatyzacja spółek energetycznych oraz inwestycje w sektorze energii to m.in. tematy wystąpienia ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego podczas debaty poświęconej raportowi o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów PO-PSL, która odbyła się 11 maja 2016 r.
Minister Tchórzewski zaznaczył, że energetyka jest podstawowym narzędziem gospodarczym państwa. – W sposób istotny wpływa na rozwój państwa, tworzy miejsca pracy i nowe przedsiębiorstwa – powiedział. – Dlatego błędne decyzje i zaniedbania w tym obszarze wpływają na stan gospodarki całego państwa – dodał.
Szef resortu energii podkreślił, że negatywnie ocenia działania, podejmowane w zakresie prywatyzacji giełdowej spółek energetycznych. Zaznaczył, że przyjęty przez poprzedników model prywatyzacji nie pozwalał na efektywną realizację polityki energetycznej państwa i nie wzmacniał bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Decyzje prywatyzacyjne były podyktowane krótkookresowym interesem budżetowym skarbu państwa – powiedział. – To m.in na ich skutek prawie wszystkie spółki znalazły się w sytuacji, w której po zrealizowaniu inwestycji niezbędnych dla bezpieczeństwa energetycznego praktycznie stracą możliwości kredytowe w zakresie zarówno modernizacji, rozwoju, jak i nowych inwestycji – podkreślił. Zaznaczył także, że na sytuację sektora wpływały również błędne decyzje inwestycyjne poprzedniego rządu.
Minister Tchórzewski zwrócił również uwagę na brak spójnej polityki państwa wobec górnictwa węgla kamiennego. Podkreślił, że na koniec 2015 r. zadłużenie w tym obszarze wyniosło ponad 14 mld zł. – W tym przypadku także kierowano się krótkoterminowym interesem ekonomicznym. – powiedział. – Podejmowane próby restrukturyzacyjne nie były skoordynowane i w sposób kompleksowy nie wpływały na poprawę sytuacji w sektorze – dodał.