Log In

Nissan przełącza zasilanie produkcji samochodów w Wielkiej Brytanii na energię słoneczną

Największe zakłady produkcyjne Nissana w Europie zostały podłączone do nowej farmy solarnej. Nowa instalacja o mocy 4,75 MW w zakładach Nissana w Sunderland, złożona z ponad 19 000 paneli fotowoltaicznych, uzyskała już pełną sprawność operacyjną.

To ważny etap w realizacji przedstawionej przez markę wizji inteligentnej mobilności i celu całkowitego wyeliminowania emisji z pojazdów oraz śmiertelności w wypadkach drogowych.

Farma solarna została zbudowana obok 10 turbin wiatrowych, które już dostarczają czystą energię dla zakładów Nissana w Sunderland, gdzie ulokowano produkcję w pełni elektrycznego modelu LEAF oraz akumulatorów do tego pojazdu z przeznaczeniem na rynek europejski.

Colin Lawther, wiceprezes ds. produkcji, zaopatrzenia i zarządzania łańcuchem dostaw w Nissan Europe, powiedział: „Energia ze źródeł odnawialnych ma fundamentalne znaczenie dla wizji inteligentnej mobilności Nissana”.

146314_1_5

W Europie wyprodukowaliśmy ponad 50 000 egzemplarzy modelu LEAF, wliczając w to jego nową wersję z zasięgiem wydłużonym do 250 kilometrów. Wraz z 10 już pracującymi turbinami wiatrowymi w Sunderland nowa farma solarna jeszcze bardziej ograniczy wpływ pojazdów marki Nissan na środowisko naturalne w całym ich cyklu życiowym”.

Nissan rozpoczął wprowadzanie odnawialnych źródeł energii w Sunderland w 2005 roku, kiedy to zainstalowano dwie pierwsze turbiny wiatrowe. 6,6 MW z 10 turbin wiatrowych oraz 4,75 MW z farmy solarnej daje łącznie 11,35 MW mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych w Sunderland. Odpowiada to 7% zapotrzebowania zakładów na elektryczność lub ilości energii potrzebnej do wyprodukowania 31 374 pojazdów.

Farma solarna została zbudowana i zainstalowana w obrębie toru, na którym Nissan testuje pojazdy w Sunderland. Wykonawcą była firma European Energy Photovoltaics, a 100% energii wytworzonej na farmie będzie wykorzystywane przez Nissana.

Uruchomienie instalacji zbiega się w czasie z 30‑leciem rozpoczęcia produkcji samochodów marki Nissan w Wielkiej Brytanii. Dziś zakłady Nissana są największą fabryką samochodów w tym kraju i zapewniają prawie 40 000 miejsc pracy przy projektowaniu, konstruowaniu i produkcji pojazdów, dystrybucji części zamiennych, sprzedaży i marketingu, a także w sieci dealerskiej i u lokalnych kooperantów.

Wizja inteligentnej mobilności Nissana jest powiązana z celem całkowitego wyeliminowania emisji z pojazdów oraz śmiertelności w wypadkach drogowych. Wyznacza ona kierunek prac firmy nad nowymi produktami i technologiami. Najważniejsze decyzje Nissana będą dotyczyły sposobów zasilania pojazdów, ich prowadzenia oraz integracji ze społeczeństwem.

Niedawno ogłoszono przełomowe inicjatywy dotyczące samochodów elektrycznych i technologii stosowanych w akumulatorach nowej generacji:

  • Akumulatory nowej generacji do samochodów elektrycznych będą produkowane w brytyjskiej fabryce akumulatorów.
  • Duży projekt próbnego podłączenia pojazdów do sieci elektroenergetycznej (vehicle-to-grid) w Wielkiej Brytanii jest realizowany we współpracy z firmą energetyczną ENEL. W ramach tego projektu do brytyjskiej sieci elektroenergetycznej zostaną podłączone samochody elektryczne Nissana jako wydajne i elastyczne źródło energii. Jeszcze w tym roku w Wielkiej Brytanii uruchomionych zostanie na próbę 100 modułów vehicle‑to‑grid (V2G), poprzez które właściciele elektrycznych Nissanów będą mogli oddawać nadwyżki energii z akumulatora samochodu do sieci elektroenergetycznej. Samochody staną się więc opłacalnym, przyjaznym dla środowiska i niezależnym źródłem energii, przynosząc przy okazji dodatkowy dochód swoim użytkownikom.
  • xStorage – rewolucyjny nowy system magazynowania energii w gospodarstwach domowych, opracowany wspólnie z firmą Eaton, globalnym liderem w dziedzinie zarządzania energią. System ten nie tylko daje „drugie życie” akumulatorom wycofanym z eksploatacji w samochodach elektrycznych marki Nissan, ale jest także w pełni zintegrowanym rozwiązaniem w zakresie magazynowania energii, dzięki któremu konsumenci mogą sami zarządzać energią i jej dystrybucją.
  • Potwierdzenie, że Nissan wprowadzi technologię V2G oraz rozwiązania umożliwiające magazynowanie energii we wszystkich swoich głównych przedstawicielstwach w Europie do końca 2017 roku.

Nissan w Wielkiej Brytanii

  • Co trzeci samochód produkowany w Wielkiej Brytanii to Nissan.
  • Obecnie zakłady w Sunderland zatrudniają ponad 6700 pracowników.
  • Nissan projektuje, konstruuje i produkuje samochody w Wielkiej Brytanii, w Europejskim Centrum Projektowym w Paddington, Centrum Technicznym w Cranfield oraz w fabryce w Sunderland.
  • W Wielkiej Brytanii Nissan produkuje modele Qashqai, Juke, Note, w pełni elektrycznego Nissana LEAF oraz Infiniti Q30.
  • Kiedy w 2015 roku rozpoczęto produkcję samochodów Infiniti, była to pierwsza nowa marka w brytyjskim przemyśle samochodowym od 23 lat.

 Nissan w Europie

Nissan posiada jedną z najbardziej kompleksowych ofert w Europie spośród producentów samochodów pochodzących z innych kontynentów. Firma zatrudnia ponad 17 600 osób w ramach swoich lokalnych działań w zakresie projektowania, badań i rozwoju, produkcji, logistyki oraz sprzedaży i marketingu. W ubiegłym roku kalendarzowym w zakładach Nissana w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Rosji wyprodukowano ponad 675 000 samochodów, w tym wielokrotnie nagradzane crossovery, samochody małolitrażowe, samochody typu SUV, pojazdy użytkowe oraz samochody elektryczne, takie jak Nissan LEAF, który jest najpopularniejszym samochodem elektrycznym na świecie, a 96% klientów poleciłoby go swoim znajomym. Obecnie Nissan oferuje w Europie aż 23 zróżnicowane i innowacyjne modele pod markami Nissan i Datsun.

Nissan Motor Co., Ltd.

Nissan jest producentem pełnej gamy samochodów, posiadającym w swojej ofercie ponad 60 modeli dostępnych pod markami Nissan, Infiniti oraz Datsun. W roku obrachunkowym 2015 firma sprzedała ponad 5,4 miliona pojazdów na całym świecie, generując przychód w kwocie 12,19 biliona jenów. Nissan produkuje i oferuje na rynkach całego świata najlepiej sprzedający się w historii całkowicie elektryczny pojazd – Nissana LEAF. Centrala Nissana w Jokohamie (Japonia) kieruje działalnością prowadzoną w sześciu regionach: ASEAN i Oceanii, Afryce, Bliskim Wschodzie i Indiach, Chinach, Europie, Ameryce Łacińskiej oraz Ameryce Północnej. Nissan zatrudnia na całym świecie 247 500 pracowników i od marca 1999 r. współpracuje z francuskim producentem Renault w ramach sojuszu Renault-Nissan.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px