Log In

Auto o samowystarczalnym napędzie. Światowy sukces pomorskich gimnazjalistów

Niezwykły pojazd zbudowany z odpadów oraz ideę jego powstania zaprezentowali dziś gimnazjaliści z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska podczas spotkania z zarządem Energa SA. Młodzi konstruktorzy z Pomorza za swoją kreatywność otrzymali tytuł Mistrzów Świata i prestiżową nagrodę Ranatra Fusca w zakończonych niedawno 37. Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA.

W spotkaniu wzięła udział nie tylko zwycięska grupa, ale również trzy inne pomorskie zespoły startujące w światowym finale Odysei Umysłu w USA. Uczestnicy odebrali od Marioli Zmudzińskiej, wiceprezesa Zarządu Energa SA, gratulacje oraz nagrody ufundowane przez spółkę, która wcześniej wsparła wyjazd drużyn na finały do Stanów Zjednoczonych.

Innowacyjność i kreatywność, a także umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami to klucz do sukcesu zarówno w życiu, jak i w biznesie. Współpraca z zespołem, szukanie rozwiązań złożonych problemów, kreatywność i zaangażowanie to cechy najbardziej dzisiaj cenione przez pracodawców, m.in. takich jak Energa. Dlatego wspierać będziemy młodzież w ich twórczym rozwoju  ­– podkreśliła Mariola Zmudzińska, wiceprezes Zarządu Energa SA, gratulując sukcesu uczestnikom tegorocznej edycji Odysei Umysłu.

Gdańscy mistrzowie świata z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem technicznym „Nowe życie rzeczy”, którego celem było samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie pojazdu o samowystarczalnym napędzie zdolnego do przewiezienia dwóch członków drużyny oraz wykonania określonych zadań. Zwycięski pojazd został stworzony od podstaw z odpadów i części z recyclingu. Limit kosztów wynosił 450 zł, w związku z tym do napędu użyto silniczki od mechanizmów wycieraczek samochodowych, płyty MDF, czy nawet szczebelki od łóżeczek dziecięcych i fragmenty węża ogrodowego. Co ważne, aby spełnić wymogi konkursowe, pojazd musiał poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu.

W skład zwycięskiej drużyny weszli  uczniowie klas drugich Gimnazjum nr 33: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudła, oraz trenerzy Dorota Hazuka-Furgalska, Paweł Romanowski oraz Rafał Stencel.

– Jesteśmy niesamowicie dumni z osiągnięć naszych gimnazjalistów. Zdobycie nagrody za wybitną kreatywność w gronie 830 zespołów z całego świata, bo tyle brało udział w tegorocznych finałach na Iowa State Univeristy, to dla młodzieży inspiracja i wielkie wyróżnienie. Udział i zwycięstwo w takich konkursach jak Odyseja Umysłu pozytywnie wpływa na rozwój osobisty, wiarę we własne możliwości i kształtowanie osobowości młodych ludzi, co ma kluczowe znaczenie w ich dalszym życiu. Ten niezwykły sukces drużyny nie byłby możliwy bez wsparcia takich firm jak Energa – uważa  Dorota Hazuka-Furgalska, trener zwycięskiej drużyny z Ośrodka DAMB.

W spotkaniu wzięły również udział inne pomorskie zespoły wspierane przez Grupę Energa. Jedną z nich była drużyna z Regionalnej Świetlicy w Suchym Dworze, która uplasowała się na 26 miejscu w konkursie. Drużyna miała stworzyć przedstawienie w kategorii techniczno-teatralnej, w którym postać Poławiacza stara się z Rejonu Nabrzeża złowić z dystansu trzy różne zdobycze przy użyciu odmiennej technicznej metody połowu. W tej samej kategorii wystartował zespół Laboratorium Przyszłości PRYZMAT z Gdańska, który zajął wysokie, 5. miejsce. Grupa przygotowała 8-minutowe przedstawienie oraz  ruchomą  makietę, która spełniła funkcję scenografii. Wśród jej części były m.in. poduszkowiec, katapulta z panelem słonecznym i system wodny, uruchamiany chipem dźwiękowym. Z kolei drużyna z V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, która wybrała problem teatralny, zajęła 14. miejsce przygotowując przedstawienie o zwierzętach w poczekalni.

W tegorocznej edycji finału światowego udział wzięło 28 drużyn z Polski, z czego aż 16 pochodziło z Pomorza.  Historycznie, spośród 31. zespołów Mistrzów Świata z Polski, aż 21 pochodziło z Pomorza.

Polskie zespoły odnoszą coraz większe sukcesy w konkursie Odyseja Umysłu, a tegoroczna edycja była pod tym względem wyjątkowa. W tym roku w Stanach Zjednoczonych Polacy zdobyli aż 11 najwyższych lokat (w sumie 9 medali), w tym cztery złote, trzy srebrne, dwa brązowe oraz dwie nagrody specjalne za wybitną kreatywność. Poza drużyną Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska, nagrodę Ranatra Fusca otrzymała Anna Pawlicha z Gimnazjum nr 4 z Gdyni za stworzenie unikalnej struktury z drewna balsa.

– Tegoroczny wynik Polaków jest rekordowy w 25-letniej historii przedsięwzięcia w naszym kraju. Ustępujemy jedynie Amerykanom i Chińczykom, co jest dobrą prognozą na przyszłość. Pozostaje tylko trzymać kciuki za młodzież, aby dalej rozwijała swoje umiejętności i wprowadzała je w życie – z sukcesem dla siebie, jak i dla naszego kraju – powiedział Wojtek Radziwiłowicz, honorowy prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska.

Od kilku lat Odyseusze znad Wisły odnoszą coraz większe sukcesy w tym międzynarodowym konkursie. Drużyny z Polski 31-krotnie zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 23 razy sięgnęły po srebrne medale, 11 razy – po brązowe, 9 razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i 3 razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play.

Odyseja Umysłu

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie. Co roku przedstawianych jest pięć problemów, które nawiązują do różnych talentów i zainteresowań młodych ludzi. Każda drużyna decyduje się na jeden. Na konkursie prezentuje swoje pomysły i dodatkowo bierze udział w zadaniu-niespodziance, którego treści nie zna do ostatniej chwili. Czas na jego rozwiązanie to jedynie kilka minut. Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają  umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a przede wszystkim świetnie się bawią.

Polska edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Patronat nad polską edycją konkursu sprawuje Minister Edukacji Narodowej, a jednym z partnerów Finałów Światowych Odysei Umysłu jest NASA. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.odyseja.org

Energa Edukacja

Jako firma odpowiedzialna społecznie Energa kładzie duży nacisk na wspieranie edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa oraz wiedzy o energetyce. W ramach programu Energa Edukacja prowadzone są działania podnoszące świadomość bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej oraz kształtujące pozytywne postawy proekologiczne.

Kluczowym projektem Grupy jest autorski program edukacyjny „Planeta Energii”, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej wśród dzieci, a także rozwijanie wśród nich nowych pasji i ciekawości świata. Program realizowany jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Grupy Energa materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe działanie autorskie. Spośród uczestników, którzy złożą sprawozdania z przeprowadzonych zajęć, jury konkursu wybiera dziesięciu laureatów. Zwycięskie klasy nagradzane są dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości. W dotychczasowych edycjach programu wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już niemal 263 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 93 wizyty w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Od kilkunastu lat organizowany jest także projekt „Dzień z Energą w szkole”, który przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych. Jego głównym celem jest systematyczne zmniejszanie liczby wypadków porażenia prądem. W ramach projektu, pracownicy Grupy Energa wcielają się w rolę trenerów i uczą najmłodszych zasad prawidłowego zachowania w pobliżu infrastruktury  elektroenergetycznej oraz bezpiecznego korzystania z prądu. W roku szkolnym 2015/16 w akcji edukacyjnej udział wzięło ponad tysiąc dzieci i młodzieży, a do tej pory przeszkolonych zostało ponad 168 tys. uczniów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px