Log In

Zmieniają zarząd, by zbudować kopalnię

Australijska spółka Prairie Mining Limited (PML) nie odstępuje od planów budowy kopalni Jan Karski. Powstanie ona w Zagłębiu Lubelskim. Projekt wchodzi w fazę projektowania. I dlatego obowiązki prezesa spółki PD Co. (budującej kopalnię) przejmuje Ben Stoikovich, prezes Prairie.

PML komunikuje, że do zarządu dołączy także Mirosław Taras, b. prezes LW Bogdanki, b. prezes Kompanii Węglowej i „jedna z najbardziej doświadczonych osób w Polsce w zarządzaniu inwestycjami w budowę nowych mocy wydobywczychˮ. Mirosław Taras będący dotychczas członkiem rady nadzorczej PD Co. zastąpi dotychczasowego wiceprezesa PD Co, Hugo Schumanna. Natomiast Janusz Jakimowicz, pełniący do tej pory obowiązki prezesa spółki, przechodzi do rady nadzorczej PD Co.

– Najbliższe miesiące to okres wytężonych przygotowań do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą obejmujących dalsze zakupy gruntów, zmianę planów zagospodarowania przestrzennego oraz zaawansowane badania środowiskowe. Naszym celem jest złożenie wniosku o koncesję do Ministerstwa Środowiska w I półroczu 2017 r. – informuje Mirosław Taras, wicepreses PD Co.

Po zmianach zarząd PD Co będzie składał się z: prezesa spółki Bena Stoikovicha i dwóch wiceprezesów – Artura Klucznego i Mirosława Tarasa.

Spółka PD Co. jest polską spółką-córką australijskiej spółki Prairie Mining, notowanej na australijskiej giełdzie. PD Co. została powołana do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 r. otrzymała ona cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 km kw. terenów w gminach Cyców, Wierzbica, Siedliszcze i Urszulin, położonych w pobliżu kopalni w Bogdance Kopalnia Jan Karski powstanie w gminie Siedliszcze w powiecie chełmskim. Inwestycja ma kosztować ok. 2,5 mld zł. Przy budowie kopalni zatrudnienie ma znaleźć 1,7 tys. pracowników, a w samej kopalni – 2 tys. Plany PD Co. przewidują, że nowa kopalnia ma rocznie wydobywać 7 do 10 mln ton węgla przez co najmniej 25 lat. Zasoby węgla na koncesjach PD Co. szacowane są na 1,6 mld ton.

Warsaw

Banner 468 x 60 px