Log In

Energa sprzeda prąd Polskiej Grupie Górniczej

Do końca roku Energa Obrót sprzeda Polskiej Grupie Górniczej niemal 90 tys. MWh energii elektrycznej. To jeden z największych kontraktów Energi podpisany w tym roku. Umowa zawarta jest na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2016 roku.

Energetyczna spółka ma dostarczyć Polskiej Grupie Górniczej 88 340 MWh energii elektrycznej. Do konkursu ofert stanęły firmy z Polski i zagranicy, a w bezpośrednich negocjacjach Energa pokonała jednego z największych sprzedawców energii w Europie Środkowej.

„To dla nas bardzo ważny moment, a PGG to największy nowy klient instytucjonalny pozyskany przez nas w tym roku. Wiemy, jak współpracować z dużym biznesem, znamy jego potrzeby i wymagania. W pokonanym polu zostawiliśmy konkurencję zarówno z rodzimego podwórka, jak i z zagranicy. Podpisana umowa to wzmocnienie naszego portfolio i impuls do rozwoju oferty, który będziemy chcieli wykorzystać w najbliższych miesiącach” – informuje w czwartkowym (28 lipca) komunikacie prezes Energi Dariusz Kaśków.

Energa Obrót sprzedaje energię elektryczną oraz gaz klientom indywidualnym i firmom, handluje energią elektryczną na krajowym i międzynarodowym rynku hurtowym. Spółka ma 2,9 mln klientów, którym w 2015 roku sprzedała 16,8 TWh energii elektrycznej.

Polska Grupa Górnicza to z kolei największy w Europie producentem węgla kamiennego. Kopalnie Grupy prowadzą wydobycie na Śląsku, a ich roczna produkcja to 30 mln ton surowca przeznaczonego głównie dla sektora energetycznego i odbiorców detalicznych. Zatrudnia 32 tys. osób. Polska Grupa Górnicza z początkiem maja przejęła 11 kopalń i cztery zakłady będącej w bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami zostały podmioty z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Inwestorzy zadeklarowali dokapitalizowanie PGG na łączną kwotę ponad 2,4 mld zł, z czego 1,8 mld zł w gotówce. Obecnie największym udziałowcem PGG jest katowicki Węglokoks (ponad 39 proc.), spółki PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika (po 15,7 proc. udziałów – docelowy udział każdego z nich wzrośnie do 17,1 proc.), Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (po ok. 7 proc.). Pod koniec czerwca prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px