Log In

Formuła E po raz pierwszy pod znakiem czterech pierścieni

 •   W niedzielę, w Hongkongu, rozpoczęcie kolejnego sezonu pierwszej na świecie serii wyścigów aut elektrycznych
 •   Audi oficjalnym partnerem zespołu ABT Schaeffler Audi Sport
 •   Allan McNish koordynuje projekt Formuły E dla Audi Sport

  Ingolstadt/Hongkong, 6 października 2016 r. W niedzielę, 9 października, gdy team DTM Audi Sport przygotowywać się będzie do finału sezonu na torze Hockenheimring, w Hongkongu rozpocznie się nowy sezon Formuły E. Elektryczne bolidy wyścigowe zespołu ABT Schaeffler Audi Sport, wystartują

  w chińskiej metropolii po raz pierwszy ze znakiem czterech pierścieni.

  Audi wykorzysta sezon 2016/2017, by jeszcze lepiej poznać pierwszą, czysto elektryczną serię wyścigową i by przygotować się na sezon 2017/2018. Były kierowca Formuły 1 i zwycięzca wyścigu Le Mans, Allan McNish, z siedziby Audi Sport w Neuburgu koordynował będzie cały projekt Formuły E w Audi. Będzie jednak razem z zastępcą szefa Audi Motorsport, Dieterem Gassem, obecny na inauguracji sezonu w Hongkongu.

  Zespół ABT Schaeffler Audi Sport intensywnie przygotowywał się do nowego sezonu Formuły E, szczegółowo testując elektryczny, wyścigowy bolid ABT Schaeffler FE02. Po zakończeniu oficjalnych jazd testowych, które odbyły się 7 września w Donington Park, w programie znalazły się próby dynamometryczne na stanowisku kontrolnym. Dwaj kierowcy zespołu, Daniel Abt i Lucas di Grassi, przebieg całej, prawie trzykilometrowej trasy zlokalizowanej w zatoce Hongkong, trenowali na symulatorze, dostarczając w ten sposób inżynierom zespołu cennych informacji dotyczących ustawień bolidu i oprogramowania.

  „Podobnie jak samochody serii DTM, elektryczne bolidy wyścigowe podlegają homologacji i nie mogą być zmieniane podczas sezonu” – mówi szef Audi Motorsport, dr Wolfgang Ullrich. „Można jednak ciągle pracować nad udoskonalaniem oprogramowania sterującego, niezmiernie ważnego dla zarządzania energią w Formule E. W tym obszarze mamy bardzo duże doświadczenie.

Zdobyliśmy je w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC. Teraz doświadczenie to będzie bardzo przydatne we wspieraniu zespołu ABT.”

Już w połowie września, cztery bolidy Formuły E ze znakiem czterech pierścieni na burtach zostały załadowane do samolotu i dostarczone do Hongkongu. Dziś po raz pierwszy pojawiły się na torze. Ciekawostką jest, że na światowe tournée Formuły E, team ABT Schaeffler Audi Sport zabrał blisko osiem ton różnych materiałów.

Pierwszym etapem prac przygotowawczych przed wyścigiem, jest urządzenie tymczasowych boksów w padoku toru wyścigowego, zlokalizowanego w porcie Hongkong, niedaleko słynnego terminalu Star Ferry. Następnie zespół rozpocznie pracę przy bolidach i zaprezentuje je ekspertom FIA w celu odbioru technicznego, obejmującego m.in. plombowanie silników, przekładni i wielu innych podzespołów.

Na sobotę, 8 października, w godz. od 15.00 do 15:30, zaplanowano krótką próbę generalną na torze wyścigowym. W niedzielę, 9 października, są dwa wolne treningi oraz runda kwalifikacyjna, podzielona na cztery sesje, z których wyłonionych zostanie pięciu kierowców notujących najszybsze czasy przejazdu. To oni staną na tzw. „super pole”. Pierwszy wyścig nowego, trzeciego już sezonu Formuły E rozpocznie się

o godz. 16.00 (godz. 10.00 CEST). Ceremonia otwarcia transmitowana będzie
w telewizjach 120 krajów świata, akredytowane są setki przedstawicieli mediów.

Na stronie fanboost.fiaformulae.com, fani sportu motorowego mogą swoimi głosami pomóc Danielowi Abtowi i Lucasowi di Grassi w otrzymaniu tak zwanego „FanBoost”. Głosowanie fanów sprawia, że trzech wybranych przez nich kierowców, na krótko otrzymuje dodatkowo do 200 kW (270 KM) mocy. W normalnym trybie wyścigowym, bolid ABT Schaeffler FE02 ma moc 170 kW (231 KM).

By uczcić rozpoczęcie sezonu Formuły E, Audi Hong Kong zaprosiło zespół ABT Schaeffler Audi Sport na przyjęcie w swoim showroomie w Admiralty Centre, znajdującym się nieopodal toru wyścigowego.

Warsaw

Banner 468 x 60 px