Log In

Kto do rady nadzorczej PGNiG ?

Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wszczęła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i czterech wiceprezesów PGNiG – poinformowała spółka w poniedziałek (17 października) wieczorem. Kadencja obecnego zarządu PGNiG upływa z dniem 31 grudnia 2016 r. Kandydaci zgłaszający się do postępowania kwalifikacyjnego zobowiązani będą do złożenia wszystkich wymaganych dokumentów do 10 listopada 2016 r.

„W związku ze zbliżającym się upływem kadencji Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, SA Rada Nadzorcza spółki podczas posiedzenia 17 października 2016 roku podjęła decyzję o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na następujące stanowiska nowej V wspólnej kadencji Zarządu PGNiG SA: Prezesa Zarządu, Wiceprezesa Zarządu ds. Handlowych, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych, Wiceprezesa Zarządu ds. Operacyjnych, Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju” – czytamy w komunikacie RN PGNiG.

Przedstawiciele spółki zaznaczyli, że „kandydaci zgłaszający się do postępowania kwalifikacyjnego zobowiązani będą do złożenia wszystkich wymaganych dokumentów do 10 listopada 2016 r.” Otwarcie zgłoszeń nastąpi 18 listopada 2016 r., a rozmowy z poszczególnymi kandydatami zostaną przeprowadzone w terminie od 6 do 16 grudnia 2016 r.

Kadencja obecnego zarządu PGNiG upływa z dniem 31 grudnia 2016 r.

Posiedzenie rady nadzorczej PGNiG miało się odbyć 30 września, ale zostało odwołane. Według nieoficjalnych informacji RN PGNiG miała się wówczas zająć sprawą wypłaty nagród z zysku za 2015 r. w polsko-rosyjskiej spółce zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, EuRoPolGaz.

W połowie września „Rzeczpospolita” napisała, że blisko 2 mln zł nagrody z zysku zarządzającego polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego EuRoPol Gazu za 2015 r. rozdzieliły między siebie władze spółki EuRoPol Gaz, której współwłaścicielem jest PGNiG. Decyzję w tej sprawie podjęło w czerwcu walne zgromadzenie spółki, w praktyce – również władze PGNiG. Dziennik donosił, że „nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że nowi prezesi w spółce w 2015 r. nie przepracowali ani jednego dnia, a członkowie rady nadzorczej – tydzień”.

Odnosząc się do publikacji gazety prezes PGNiG Piotr Woźniak informował, że nagrody polskich przedstawicieli EuroPolGazu zostały przeznaczone na cele charytatywne, a na zamieszaniu wokół tej sprawy korzysta Gazprom. Szef PGNiG argumentował ponadto, że w ostatnim czasie Polacy zyskali kilka przewag w tej polsko-rosyjskiej spółce, m.in. większość głosów w radzie nadzorczej oraz ulokowanie środków spółki w polskich bankach. Według Woźniaka, polskim udziałowcom udało się ponadto zablokować „wypłatę prawie miliardowego zysku na rzecz Gazpromu z pieniędzy EuropolGazu”.

W ubiegłym tygodniu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski mówił, że nie ma potrzeby zmian w zarządzie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. „Nie widzę potrzeb zmian w zarządzie PGNiG” – powiedział. „W większości spółek sektora energetycznego kończą się kadencje zarządu i będą rozstrzygane konkursy” – dodał.

Decyzja o wypłacie nagród została zaakceptowana przez RN spółki i resort skarbu 22 czerwca br.

W rozmowie z PAP Piotr Woźniak tłumaczył, że wypłata nagród z zysku dla władz EuRoPol Gazu była warunkiem, pod jakim Rosjanie zgodzili się na przeniesienie lokaty spółki (ponad pół miliarda zł) do banku PKO BP.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px