Log In

Wiceminister Tobiszowski: Polsko-ukraińska współpraca jest istotnym elementem wzrostu bezpieczeństwa energetycznego w regionie

W Kijowie 17 października 2016 r.  odbyło się III posiedzenie polsko-ukraińskiej grupy roboczej do spraw współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym, działającej w ramach Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Spotkaniu przewodniczyli wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceminister w Ministerstwie Energetyki i Przemysłu Węglowego Ukrainy – Halina Karp.

Tematem rozmów była poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski i Ukrainy. Dyskutowano o dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych oraz dróg przesyłu surowców i energii elektrycznej. Omówiono również perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej w sektorze gazowym, ropy naftowej oraz elektroenergetyce.

Wiceminister Tobiszowski, podkreślał że zarówno dla Polski jak i dla Ukrainy dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest  gwarancją realnego bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. – Ukrainie  mogą ją zapewnić dostawy LNG z terminalu w Świnoujściu lub z planowanego projektu tzw. Bramy północnej – ocenił.

Za istotną w tym kontekście sekretarz stanu w ME uznał kwestię budowy połączenia gazowego polskiego i ukraińskiego systemu przesyłowego – Mógłby on zostać wykorzystany do zapewnienia dostaw gazu ziemnego do Ukrainy – wyjaśnił wiceminister Tobiszewski.  Podczas spotkania wskazano także na możliwości zwiększenia przez Polskę dostaw gazu ziemnego na Ukrainę przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

Strona polska zadeklarowała też gotowość do organizacji szkoleń dla przedstawicieli administracji  oraz spółek energetycznych w zakresie stosowania prawa europejskiego oraz niezbędnych zmian w istniejących aktach prawnych.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele spółek energetycznych: PGNiG, Gaz-System, PERN , PSE, PKN Orlen  wraz z  ich ukraińskimi partnerami.

(www.me.gov.pl)

Warsaw

Banner 468 x 60 px