Log In

Japończycy chcieliby się zaangażować w Polsce

Delegacja Ministerstwa Energii z wiceministrem Andrzejem J. Piotrowskim gościła w Japonii. Rozmawiano m.in. o możliwości współpracy w zakresie czystych technologii węglowych, takich jak np. blok gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa (IGCC), w którym można wykorzystywać szeroki asortyment paliw krajowy węgiel kamienny. Polacy byli w Kashiwazaki-Kariwa – największej siłowni jądrowej na świecie.

– Polska potrzebuje stabilnych i czystych źródeł energii elektrycznej. Do tego celu wykorzystana powinna być energetyka jądrowa i czyste technologie węglowe – powiedział wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski, w trakcie spotkania z Yosuke Takagi, wiceministrem w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, które odbyło się 18 października 2016 r.

Jak wiadomo polski program energetyki jądrowej opóźnia się. I to znacznie. Wiceminister Piotrowski w Japonii mówił także o kosztach wynikających z opóźnień i kosztach pozyskania finansowania przedsięwzięcia. Poinformował również, że Ministerstwo Energii skupia się obecnie na analizie możliwych modeli finansowania inwestycji, jak również stworzenia warunków dla wyboru dostawcy technologii, który zapewni realizację projektu na czas i w przewidzianym budżecie.

Jak informuje biuro prasowe ME w komunikacie wydanym po wizycie w Japonii, wiceminister Yosuke Takagi zwrócił uwagę, że każdy kraj, który decyduje się na rozwijanie energetyki jądrowej musi podjąć decyzję o wyborze partnera technologicznego. Pod uwagę trzeba brać nie tylko aspekty techniczne technologii, choć są one oczywiście kluczowe, ale również potencjał dla budowy długotrwałych relacji opartych na dobrej współpracy i zaufaniu.

Dodajmy, że globalny koncern Hitachi zamierza uczestniczyć w przetargu na zbudowanie reaktorów jądrowych w pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Siłownia Kshiwazaki-Kariwa (8200 Mwe mocy), w której była polska delegacja rządowa, ma siedem bloków energetycznych, z czego dwa najnowsze zrealizowane są w technologii ABWR (zaawansowany reaktor wodny wrzący). Jest to technologia, która będzie wykorzystana w planowanej elektrowni Wylfa Newydd w Wielkiej Brytanii i jest także oferowana Polsce.

„Dodatkowo delegacja ME zapoznała się z japońską technologią reaktora wysokotemperaturowego (HTR), rozwijanego przez Japan Atomic Energy Agency. Jest to obecnie konstrukcja pilotażowa, która służy do demonstracji możliwości reaktorów nowych generacji oraz wachlarza ich zastosowań. Jedną z głównych zalet HTR jest możliwość wytwarzania ciepła technologicznego o bardzo wysokich parametrach, które może służyć do bezemisyjnej (dziś przemysłowemu wytwarzaniu wodoru z gazu ziemnego towarzyszy bardzo znaczna emisja CO2) produkcji wodoru lub przeprowadzania innych energochłonnych procesów chemicznych. Ministerstwo Energii podjęło już decyzję o uruchomieniu programu studialnego dotyczącego wdrożenia reaktorów wysokotemperaturowych i obecnie prowadzone są rozmowy z partnerami mogącymi uczestniczyć w realizacji projektu HTR na terenie Polski” – informuje Ministerstwo Energii.

Warsaw

Banner 468 x 60 px