Log In

Poszukiwanie ropy i gazu na Warmii

Lotos Petrobaltic poszuka złóż węglowodorów między Elblągiem a Braniewem – poinformował w środę (2 listopada) Lotos. To obszar słabo przebadany, lecz – jak podkreśla firma – z „wysokim potencjałem”. Spółka otrzymała właśnie pierwszą samodzielną koncesję.

Spółka Lotos Petrobaltic z grupy Lotos dostała z Ministerstwa Środowiska decyzję, która pozwoli jej szukać i rozpoznawać złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze lądowym „Młynary”, między Elblągiem a Braniewem. Koncesja obejmuje teren o powierzchni blisko 400 km kw.

Lotos Petrobaltic szuka już węglowodorów na lądzie wspólnie z PGNiG: chodzi o koncesje PGNiG Kamień Pomorski oraz Górowo Iławeckie, w których spółki mają po 49 proc. udziałów. Jednak koncesja Młynary jest pierwszą lądową wydaną bezpośrednio Petrobalticowi.

Jak napisano w środowym komunikacie, koncesja Młynary, podobnie jak Górowo Iławeckie, geologicznie stanowi lądowe przedłużenie tzw. basenu bałtyckiego i znajduje się w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie występuje wiele odkrytych złóż ropy.

„Spółka będzie mogła wykorzystać tu swoje doświadczenie geologiczne i skorzystać z doświadczeń współpracowników ze spółki zależnej AB Lotos Geonafta, którzy prowadzą poszukiwania i eksploatację na Litwie na koncesjach o podobnej charakterystyce”.

Spółka zaznaczyła, że choć stopień rozpoznania tego terenu jest niewielki, to jednak kryje się w nim „wysoki potencjał zasobowy związany z możliwością odkrycia zarówno złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych typu tight oil/tight gas. Wykonane w ostatnich latach na sąsiednich obszarach koncesyjnych wyniki otworów wiertniczych potwierdzają potencjalne zasoby”.

Zgodnie z zawartymi w decyzji koncesyjnej zobowiązaniami prowadzenie działalności poszukiwawczej planuje się na trzy lata. W pierwszym etapie prac Lotos Petrobaltic przewiduje wykonanie badań sejsmicznych 2D, by zbadać strukturę geologiczna tego obszaru.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px