
Zgodnie z tą informacją, wytwórcy, którzy wyprodukowali energię elektryczną po raz pierwszy przed dniem wejścia w życie przepisów rozdziału 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii (przed 1 lipca 2016 r.), zamierzający przystąpić do udziału w aukcji, powinni posiadać koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE, ewentualnie wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, lub wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego prowadzonego przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego.
JednoczeÅ›nie URE informuje, że koncesje uzyskane przez wytwórców przed dniem wejÅ›cia w życie art. 179 pkt 22 ustawy o odnawianych źródÅ‚ach energii, czyli przed dniem 4 maja 2015 r., które swym przedmiotem i zakresem obejmujÄ… wyłącznie „odnawialne źródÅ‚a energii”, zamiast „instalacji odnawialnego źródÅ‚a energii”, w rozumieniu zgodnym z art. 2 pkt 13 ustawy o OZE, nie uprawniajÄ… wytwórcy do skutecznego zÅ‚ożenia deklaracji o przystÄ…pieniu do aukcji.
W takim przypadku URE sugeruje właścicielom takich instalacji, którzy będą chcieli zgłosić się do aukcji, dokonanie stosownej zmiany.
Ta możliwość ma wynikać z dopisania w projekcie rozporządzenia zapisu o organizacji aukcji dla wytwórców energii w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, w których emisja CO2 jest nie większa niż 100 kg/MWh, o stopniu wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej większym niż 3504 MWh/MW/rok. W tej grupie przewiduje się zakup na podstawie tegorocznej aukcji w sumie 1306,87 GWh energii elektrycznej.
Z kolei w przypadku nowych projektów Ministerstwo Energii planuje jeszcze na ten rok przeprowadzenie aukcji, w której chce przyznać wsparcie inwestorom planującym budowę farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW, których łączny potencjał wyniesie 100 MW.