Log In

Silne spadki cen ropy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku bardzo mocno spadają, o ponad 4 proc., w reakcji na przewidywany triumf Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich – podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,07 USD, po zniżce o 1,91 USD, czyli 4,3 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 1,64 USD, czyli 3,6 proc., do 44,40 USD za baryłkę.

Z szacunków telewizji CNN wynika, że Donald Trump zdobywa 244 głosy elektorskie. Musi zdobyć ich 270, żeby zdobyć miejsce w Białym Domu. Jednak media światowe powoli uznają już teraz ogólną przewagę Trumpa po tym, jak zdobył głosy w niektórych kluczowych stanach, np. na Florydzie.

Inwestorzy wycofują się z wielu rynków szukając bezpiecznych „przystani”, jakimi są dla nich obligacje rządowe i złoto.

– Rynek jest mocno zaniepokojony o perspektywy polityki handlowej Trumpa – mówi Ric Spooner, główny analityk rynku w CMC Markets w Sydney. – Na rynkach są obawy, że wprowadzenie wysokich taryf importowych na towary z Chin, Meksyku i innych krajów może spowolnić tempo wzrostu gospodarczego na świecie i doprowadzić nawet do wojen handlowych.

– Ceny ropy załamią się, jeśli wygra Trump – ostrzega Hong Sung KI, analityk rynku surowców w Samsung Futures Co. – Jeśli Trump zwycięży wpływ tego na rynki będzie mocniejszy niż Brexit.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 9 centów do 44,98 USD za baryłkę.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px