Log In

Promocja bezodpadowej energetyki węglowej na COP22

Ostatniego dnia szczytu klimatycznego COP22 polska delegacja z udziałem wiceministra środowiska Pawła Sałka zaprezentowała koncepcję bezodpadowej energetyki węglowej. Dotyczyła ona popiołów, czyli ubocznych produktów spalania, które mogą być wykorzystywane do produkcji cementu lub betonu.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, podkreślił, że popioły można wykorzystywać jako substytuty materiałów budowlanych.

„Polski rząd wspiera tego typu działania. Z problemu robimy naszą szansę na wykorzystywanie nowych materiałów budowlanych” – powiedział wiceminister.

Dr inż. Tomasz Szczygielski z Politechniki Warszawskiej zwrócił uwagę, że to polski pomysł, które może mieć swoje zastosowanie również w Europie.

„Na dzień dzisiejszy byłoby to z ogromną korzyścią dla energetyki i górnictwa, ponieważ to, co jest kosztem, mogłoby się stać mniejszym kosztem albo wręcz źródłem przychodu” – tłumaczył dr Szczygielski.

Szczyt klimatyczny COP22

Porozumienie paryskie, które zacznie obowiązywać od 2020 r., zostało uzgodnione podczas konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu, w grudniu 2015 r. Zobowiązuje ono wszystkie kraje do działań na rzecz ochrony klimatu. Przedmiotem obecnego szczytu COP22 w Marrakeszu jest dyskusja o metodach wdrażania i realizacji Porozumienia paryskiego.

W tegorocznym szczycie klimatycznym COP22 bierz udział ok. 30 tys. delegatów z blisko 200 państw, w tym także reprezentanci nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i ekologicznych.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px