Log In

Montują kocioł w nowej elektrociepłowni w Zabrzu Źródło: Polska Agencja Prasowa

Koncern Fortum, kosztem 870 mln zł budujący w Zabrzu nową elektrociepłownię, rozpoczął prace związane z montażem tam kotła wielopaliwowego – podała spółka. Rozpoczęta w połowie br. budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, a jej zakończenie planowane jest na 2018 r. 

Jak poinformował rzecznik Fortum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki, aktualnie na placu budowy nowej elektrociepłowni codziennie pracuje około 300 osób.

Oprócz rozpoczęcia prac związanych z montażem części ciśnieniowej kotła, Fortum kontynuuje budowę konstrukcji stalowej budynku kotła. Zainstalowano tam zbiornik wody zasilającej, montowane są przykotłowe silosy paliw. Powstała również konstrukcja budynku elektrycznego, gdzie znajdzie się nastawnia – centrum sterowania elektrociepłownią.

W nowym zakładzie energia produkowana będzie w elastycznym, wielopaliwowym kotle z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym firmy Amec Foster Wheeler. Nowe źródło ciepła będzie dostosowane do spalania węgla, paliwa alternatywnego (RDF – Refuse Derived Fuel) i biomasy, z możliwością stosowania miksu tych paliw. Ponadto, kocioł zostanie wyposażony w kompleksowy system oczyszczania spalin, co wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji.

„W naszej elektrociepłowni wykorzystamy najnowocześniejsze dostępne technologie, które umożliwią nie tylko efektywną produkcję energii, ale przyczynią się również do poprawy jakości powietrza w regionie” – zapewnił, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor ds. produkcji Fortum Piotr Górnik.

Nowa elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu, aby zaopatrywać w ciepło ok. 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu oraz w Bytomiu, dokąd będzie prowadził nowy, 10-kilometrowy ciepłociąg. Maksymalna moc cieplna elektrociepłowni wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Elektrociepłownia zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, co przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Eksperci Fortum oszacowali, że emisja pyłów spadnie ponad jedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponad siedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie. Zakładana roczna produkcja ciepła to 730 gigawatogodzin, a prądu 550 gigawatogodzin.

Inwestycja w Zabrzu to kluczowy element planu inwestycyjnego Fortum dla Śląska, którego wartość do 2022 r. przekroczy – według informacji z czerwca br. – 1 mld zł. Fortum jest też właścicielem Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu, gdzie aktualnie inwestuje m.in. w budowę kotła o mocy 25 megawatów, za ok. 50 mln zł.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W 2015 r. koncern zatrudniał ok. 8 tys. osób, a jego przychody wyniosły 3,5 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ Helsinki. 64 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku. Od kwietnia br. Fortum ma 100 proc. akcji grupy Duon, działającej na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px