Log In

Połączenie z KHW – nowy biznesplan PGG

Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła przygotowania do badania sytuacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w ramach tzw. due diligence*, poprzedzającego planowane połączenie obu firm. Według prezesa PGG Tomasza Rogali do fuzji może dojść w pierwszym kwartale 2017 r. O tym, że obie firmy powinny zostać połączone, poinformowało w poniedziałek (12 grudnia) Ministerstwo Energii, zapowiadając przedstawienie szczegółów w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku.

W środę prezes PGG przedstawił PAP plan działań zmierzających do wypracowania modelu połączenia i finalizacji tego procesu.

– Rozpoczęliśmy przygotowania do due diligence, czyli zbadania wszystkich aspektów związanych z połączeniem; to jest aspekt technologiczny, handlowy, dotyczący całego obszaru pracowniczego, a na końcu także aspekt finansowy – powiedział PAP Rogala.

Dodał, że zanim szczegóły związane z połączeniem zostaną przedstawione udziałowcom PGG (wśród nich są m.in. spółki z giełdowych grup PGE, PGNIG i Energa), najpierw konieczne są analizy – zarówno ekonomiczne, jak i techniczne.

– Muszą być przeprowadzone standardowe prace związane z analizą skutków połączenia i one będą realizowane w najbliższych tygodniach (…). Pewne podstawowe informacje (z KHW – PAP) już dostaliśmy, teraz będziemy otrzymywać kolejne – zapowiedział prezes, wskazując, iż po etapie analiz przyjdzie czas na ustalenie wszystkich technicznych aspektów połączenia. – Myślę, że proces połączenia powinien zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku – ocenił prezes Rogala, zastrzegając, że połączenie z KHW będzie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki oraz zgromadzenia udziałowców.

Tomasz Rogala potwierdził, że połączenie z KHW oznacza też konieczność stworzenia nowego biznesplanu Grupy, który będą musieli zaakceptować jej udziałowcy oraz instytucje finansowe, które objęły warte ponad 1 mld zł obligacje PGG.

– To będzie nowy biznesplan, który będzie uwzględniał połączone aktywa.

Obligacje o wartości ponad 1 mld zł wyemitował też Katowicki Holding Węglowy. Według wcześniejszych informacji przedstawicieli resortu energii, jednym z najistotniejszych problemów do rozwiązania w kontekście potencjalnego połączenia PGG i KHW będzie właśnie porozumienie z bankami dotyczące warunków i terminów spłaty obligacji KHW (na razie obowiązuje tzw. umowa standstill zawarta przez holding z bankami) oraz spłata zobowiązań KHW wobec kontrahentów.

Pytany o opłacalność połączenia PGG i KHW prezes Rogala ocenił, że należy wstrzymać się z wnioskami do zakończenia rozpoczętych analiz, jednak łatwo wyobrazić sobie efekty synergii związane z takim połączeniem.

– To jest jeden zarząd, jedne koszty wielu realizowanych czynności oraz poprawa miksu produktowego, bo holding posiada węgle ciepłownicze, których nam w ofercie w takiej ilości brakuje – powiedział prezes PGG.

 

* Due diligence (ang. należyta staranność) – poddanie przedsiębiorstwa wyczerpującej, wielopłaszczyznowej analizie pod względem jego kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej. Due diligence ma na celu szczegółową ocenę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa oraz określenie istniejącego i potencjalnego ryzyka związanego z planowaną transakcją kapitałową (np. fuzja, przejęcie, wydzielenie lub sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Zakres due diligence zależy od specyfiki badanego przedsiębiorstwa (wielkości, struktury itd.). Due diligence stanowi ostatni etap fazy przedtransakcyjnej, po którym następuje faza negocjacji.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px