Do 2022 roku poziom gazyfikacji kraju wzrośnie z 58 do blisko 61 proc. – zapowiedział w poniedziałek (20 lutego) w Końskich (woj. świętokrzyskie) prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel.
W ubiegłym roku poziom gazyfikacji kraju wynosił 58 proc.
– Chcemy go zwiększyć do blisko 61 proc. w 2022 roku – zapewnił podczas otwarcia placówki gazowniczej w Końskich prezes PSG.
– M.in. na ten cel przeznaczymy w ciągu najbliższych sześciu lat prawie 12 mld zł. W tym czasie chcemy całkowicie zgazyfikować minimum 74 nowe gminy – podkreślił Wróbel.
W samym tylko województwie świętokrzyskim PSG zamierza do 2022 roku zainwestować w infrastrukturę gazowniczą 260 mln zł.
– Przebudujemy gazociąg Romanów-Lubienia i Parszów-Bliżyn. Mamy także w planach dwa zadania strategiczne: przebudowę gazociągu Sandomierz-Ostrowiec Św. oraz Lubienia-Parszów-Kielce i budowę odcinka Mójcza-Masłów. Dzięki temu wzrośnie potencjał gospodarczy regionu, co zwiększy szanse na pozyskanie nowych inwestorów – wyjaśnił prezes.
Spółka posiada w tej chwili 17 oddziałów (zakładów gazowych) i 172 gazownie. W 2017 roku powstaną kolejne 52 gazownie i placówki gazownicze. Wróbel dodał, że większość z nich jest przywracana do życia po kilku latach nieobecności.
– Nie będzie już przypadków, a takie zdarzały się jeszcze w ubiegłym roku, że ktoś jechał ponad 100 km, aby załatwić przyłączenie paliwa gazowego. Wówczas obsługa klienta była tylko w 25 miejscach w Polsce. W tej chwili można to zrobić w 172 gazowniach, a łącznie z placówkami gazowniczymi w 231 miejscach – podkreślił prezes PSG.
Polska Spółka Gazownictwa jest największym w kraju dystrybutorem gazu w Europie, zarządza blisko 179 tys. km sieci gazowej i dostarcza gaz do niemal 7 mln odbiorców indywidualnych i zbiorowych.
Spółka rocznie przesyła prawie 11 mld m sześc. gazu.
– Chcemy zwiększyć roczny wolumen tej dystrybucji do ponad 12 mld m sześc. gazu w 2022 roku – zapowiedział prezes PSG.
Źródło: Polska Agencja Prasowa