Log In

Fortum: inwestują w rozbudowę sieci ciepłowniczych

W ostatnich dziesięciu latach skandynawski koncern Fortum przeznaczył ponad 330 mln zł na inwestycje w rozbudowę sieci ciepłowniczych w Częstochowie, Płocku i we Wrocławiu – wynika z informacji firmy. W ramach tych przedsięwzięć powstało 175 km nowych odcinków sieci.

– W nadchodzących latach Fortum planuje kolejne inwestycje w tym zakresie, ponieważ rozwój sieci ciepłowniczych przyczynia się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach – poinformował rzecznik prasowy Fortum w Polsce Jacek Ławrecki.

Fortum jest właścicielem sieci ciepłowniczych o łącznej długości 843 km – w Częstochowie, Płocku i we Wrocławiu. Najdłuższa sieć spółki, o długości 530 km, jest właśnie we Wrocławiu, gdzie w ostatnich latach możliwość korzystania z ciepła sieciowego zyskali m.in. mieszkańcy dużych obszarów miejskich – Kępy Mieszczańskiej czy dzielnicy Nowe Żerniki.

W Płocku ciepło sieciowe dociera do ponad 80 proc. mieszkańców. W ostatnich 10 latach firma podłączyła do sieci nowych odbiorców, korzystających z łącznej mocy ponad 320 megawatów. Wśród nich są obiekty korzystające wcześniej z pieców węglowych.

– Jedną z głównych przyczyn złego stanu powietrza w polskich miastach jest powszechne wykorzystanie do ogrzewania niewielkich źródeł ciepła, które nie spełniają wymogów środowiskowych. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że często spalany jest w nich złej jakości węgiel czy nawet śmieci, co powoduje, że do atmosfery trafia duża ilość niebezpiecznych substancji. Likwidacja tego typu szkodliwych instalacji na rzecz podłączenia do ekologicznego ciepła sieciowego znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza – ocenia dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum Piotr Górnik.

Jego zdaniem ciepło sieciowe należy do najtańszych i najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń. – Od 2006 r. wybudowaliśmy łącznie 175 km nowych odcinków sieci i zamierzamy nadal inwestować w tym obszarze – zadeklarował Górnik.

Według ekspertów Fortum, dla małych źródeł węglowych rzędu 0,5 MW mocy zainstalowanej przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej oznacza obniżenie emisji dwutlenku węgla o ok. 8 tys. kg na rok, pyłu o 2,5 tys. kg rocznie, tlenków siarki o 40 kg na rok, benzoalfapirenu o 2,7 kg, a sadzy o 63 kg rocznie.

Poza rozbudową sieci ciepłowniczych Fortum inwestuje również w źródła ciepła. W 2010 r. koncern uruchomił elektrociepłownię w Częstochowie za ponad 0,5 mld zł. Od kilku lat firma realizuje także program inwestycyjny nastawiony na odbudowę mocy produkcyjnych w Zabrzu i Bytomiu, który docelowo osiągnie wartość ponad 1 mld zł. Większa część tej kwoty to koszt powstającej w Zabrzu nowej elektrociepłowni, która będzie produkowała ciepło sieciowe dla 70 tys. gospodarstw domowych w obu miastach.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Warsaw

Banner 468 x 60 px