Log In

Posiedzenie Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa w sprawie nowelizacji ustawy o OZE bez przedstawicieli branży

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zajmie się dziś projektem zmian ustawy o OZE. Posiedzenie Komisji odbędzie się jednak bez przedstawicieli branży.
W programie posiedzenia jest pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego „w sprawie zapewnienia spokoju i porządku”, do 21 lipca możliwości wejścia na teren Sejmu będą ograniczone. Nie będą mogły wejść do niego osoby, które dotychczas wchodziły na podstawie jednorazowych kart wstępu i list imiennych. Należeli do nich np. przedstawiciele organizacji branżowych śledzący dotyczące ich prace legislacyjne.
Podstawowym założeniem nowelizacji ustawy o OZE jest zmiana sposobu wyznaczania opłaty zastępczej. Dotychczas była to konkretna kwota, a zgodnie w projektem ma być to 125 proc. średnioważonej ceny zielonych certyfikatów. Jest to zasadnicza zmiana zmniejszająca wysokość opłaty zastępczej z obecnych 300,03 zł/MWh do ok. 40 zł/MWh. Według autorów pomysłu ma to zmniejszyć nadpodaż zielonych certyfikatów. Wraz z tak dużym obniżeniem opłaty zastępczej zniknie zachęta do wspierania produkcji energii w OZE, a przedsiębiorstwa zobowiązane do wykazania udziału zielonej energii w swoim miksie tracą motywację do jej zakupu i mogą poprzestać na wnoszeniu opłaty zastępczej.

18:00  – Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa  (ESK) sala im. Macieja Rataja (nr 102, bud. C-D)

Punkt II posiedzenia odbędzie się pod warunkiem zgłoszenia poprawek i skierowania ich do Komisji.

  • Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii (druk nr 1733)
    • – uzasadnia poseł Ewa Malik.
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px