Log In

Tobiszowski: chcemy zacieśniać współpracę z Kazchstanem

– Polska i Kazachstan mogą współpracować zarówno gospodarczo, jak i w szeroko pojętym obszarze energii. Dzisiejsze Forum pokazuje potencjał i perspektywy dla zacieśnienia tej współpracy – powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w środę (6 września) podczas otwarcia kazachsko-polskiego Forum Gospodarczego, które odbywa się w Astanie. Jak informuje resort energii w wydarzeniu uczestniczą także prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew.

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że Polska posiada wieloletnie tradycje i doświadczenie w wydobywaniu surowców energetycznych.

– Jestem przekonany, że umożliwi to zacieśnienie współpracy pomiędzy naszymi krajami – powiedział.

Dodał, że nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi m.in. wsparcie merytoryczne, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz dostawy rozwiązań technologicznych, maszyn i urządzeń górniczych.

– Potencjał dla rozwoju naszej współpracy bilateralnej jest ogromny i powinniśmy go wykorzystać dla wzmocnienia gospodarek obu naszych krajów – zaznaczył.

Zdaniem wiceministra energii fundamentem do rozwoju tych relacji są także dobre doświadczenia polskich firm działających na rynku kazachskim.

– Chcemy konsekwentnie wpierać polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych. Liczymy również na aktywność przedsiębiorców z Kazachstanu – mówił.

Zaznaczył, że polski rząd konsekwentnie działa na rzecz unowocześnienia i modernizacji poszczególnych sektorów obszaru energii.

– Reformujemy górnictwo, modernizujemy energetykę, ograniczamy emisję CO2 i stawiamy na innowacyjne technologie, takie jak elektromobilność. To tworzy nowe przestrzenie do międzynarodowej współpracy gospodarczej – mówił Tobiszowski.

Sekretarz stanu w ME podkreślił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Energii jest również rozwój transportu elektrycznego.

– Wspieramy uczelnie, ośrodki naukowe badawcze, młodych wynalazców i przedsiębiorców w pracy nad nowymi rozwiązaniami oraz nad innowacyjnymi technologiami z Polski, które za kilka lat będą stanowić poważną konkurencję dla innych marek światowych – mówił Tobiszowski.

Zaznaczył również, że polscy przedsiębiorcy mogą zaoferować kompleksowe rozwiązania „pod klucz”.

– Mam tutaj na myśli usługi w zakresie projektowania, wykonania, dostarczenia maszyn oraz serwisu urządzeń. Możemy również udzielić wsparcia poprzez nasze instytuty naukowo-badawcze oraz uczelnie wyższe – wymienił. Podkreślał także, że polskie firmy są gotowe do realizacji dużych przedsięwzięć przemysłowych, a współpraca pomiędzy Polską a Kazachstanem może przyczynić się do umocnienia pozycji obu naszych krajów na arenie międzynarodowej.

Kazachsko-polskie Forum Gospodarcze z udziałem przedstawicieli administracji rządowej, przedsiębiorców i przedstawicieli świata nauki zostało zorganizowane przy okazji obchodów Narodowego Dnia Polski na Astana EXPO 2017. To najważniejsze dla Polski wydarzenie na EXPO 2017.

Sesja plenarna dotyczyła perspektyw rozwoju dwustronnych kontaktów gospodarczych pomiędzy Polską a Kazachstanem.  W ramach Forum odbył się m.in. panel „Energia i wydobycie”, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele rządów Polski i Kazachstanu, polskich uczelni oraz spółek Skarbu Państwa. Główne obchody Narodowego Dnia Polski na Astana EXPO 2017 odbędą się 7 września 2017 r.

Źródło: Portal górniczy

Autor: MD

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px