Log In

Powrót do czerni: zmiany popularności kolorów Nissana Micra

  • Najpopularniejsze kolory nowego Nissana Micra według danych o sprzedaży
  • Czarny Enigma to najczęściej wybierany kolor w całej Europie — tak jak 10 lat temu
  • Pomarańczowy Energy oraz inne jasne kolory stanowią ponad jedną czwartą sprzedaży
  • Historyczne dane dotyczące kolorów starszych wersji modelu odzwierciedlają zmiany w upodobaniach klientów
  • Widoczny wpływ trendów społecznych — takich jak „efekt Apple” i związana z nim popularność bieli
  • Eksperci Nissana w dziedzinie stylistyki przewidują jeszcze większe zainteresowanie jaskrawymi kolorami w przyszłości

Nissan opublikował dane o sprzedaży nowego modelu Micra w niestandardowej formie, która uwzględnia wybory klientów dotyczące kolorów nadwozia. Wynika z nich, że aktualnym liderem jest czerń Enigma, idąca łeb w łeb z szarym Gunmetal.

Marka podała także historyczne dane dotyczące najczęściej wybieranych kolorów Nissana Micra w przeszłości. Dane zaprezentowane w formie wielokolorowej grafiki są intrygującą ilustracją zmian w palecie kolorów cieszącego się dużą sympatią klientów modelu — a także zmieniających się trendów konsumenckich — na przestrzeni ponad 15 lat.

2017: powrót do czerni po 10 latach

 

Zmiany popularności kolorów Nissana Micra

Nowa, piąta generacja Nissana Micra weszła do sprzedaży w marcu bieżącego roku. Zgodnie z powyższą ilustracją ranking zaczyna się od remisu: czarny Enigma i szary Gunmetal mają po 21% udziału — na każdy z tych kolorów przypada po około jednej piątej samochodów zamawianych w Europie.

To wielki powrót czerni, bo z historycznych danych (zob. niżej) wiadomo, że kolor ten był liderem sprzedaży także 10 lat temu.

Pierwszą trójkę zamyka biały Glaze (14%), a tuż za nim plasują się nowe, jaskrawe kolory Nissana: czerwień Passion (11%), pomarańczowy Energy (9%) oraz niebieski Power (7%). Razem stanowią one ponad jedną czwartą wszystkich sprzedanych dotychczas Nissanów Micra.

O atrakcyjności modelu Micra dla klientów decyduje przede wszystkim wyrazista stylistyka modelu połączona z szerokim programem personalizacji. Program ten pozwala na udekorowanie zderzaków, drzwi, kół i lusterek bocznych elementami w kontrastujących kolorach. Ponadto, w ramach personalizacji wnętrza, można zmodyfikować elementy foteli, paneli drzwi oraz deski rozdzielczej.

Dostępnych jest ponad 100 kombinacji. Kluczem do sukcesu okazuje się przystępność oferty, ponieważ klient może spełnić swoje życzenia odnośnie do personalizacji już za 400 euro.

Obecna oferta kolorystyczna mocno kontrastuje z paletą lakierów i wyborami nabywców modelu Micra z wcześniejszych roczników w historii małego Nissana.

Na przykład pod koniec XX wieku świat wyczekiwał nowego milenium i zastanawiał się, co następne stulecie przyniesie ludzkości. Echem tej atmosfery było ogromne zainteresowanie futurystycznymi, metalizowanymi lakierami, a co piąta Micra była sprzedawana w kolorze srebrnym, dostępnym w kilku wariantach.

2003: dominacja odcieni błękitu i srebra

Zmiany popularności kolorów Nissana Micra

Moda na futurystyczny srebrny lakier utrzymywała się jeszcze w 2003 roku (zob. wyżej), czyli w rok po premierze Nissana Micra trzeciej generacji. Popularnością cieszyła się też ówczesna nowość, czyli błękit Cornflower. Kolor ten pojawiał się w wielu materiałach promujących samochód, co dowodzi wpływu reklamy na wybory dokonywane przez klientów.

Katalog kolorów miejskiego Nissana wciąż był jednak bardzo konserwatywny. Poza dwoma odcieniami zieleni nie było w nim szczególnie jasnych ani jaskrawych lakierów. Warto także zwrócić uwagę na znikomy udział białych samochodów… jednak to miało się wkrótce zmienić.

2007: szerszy wybór kolorów nadwozia

 

Zmiany popularności kolorów Nissana Micra

W 2007 roku Micra przeszła stylistyczną i techniczną metamorfozę, której towarzyszyła nowa, szersza paleta barw. Na powyższej ilustracji widać, że sprzedaż rozkładała się mniej więcej po równo na wszystkie 12 opcji. Bestsellerem — tak jak dziś — był jednak kolor czarny.

Błękity i obydwa odcienie zieleni wycofano, ale pojawiły się dwie odmiany czerwieni. Rosła popularność koloru białego, któremu sprzyjały trendy społeczne zapoczątkowane na rynku urządzeń elektronicznych powszechnego użytku z iPhone’em firmy Apple na czele.

2012: „efekt Apple” w rozkwicie

Zmiany popularności kolorów Nissana Micra

W 2012 roku (zob. wyżej) Nissan sprzedawał czwartą generację modelu Micra. Najbardziej rzuca się w oczy wzrost sprzedaży białych samochodów — kulminacja „efektu Apple” — i masowy odwrót od czerni.

Do łask powrócił niebieski oferowany w trzech odcieniach. Pomarańczowy cieszył się znikomym zainteresowaniem, ale wraz z wprowadzeniem nowego Nissana Micra w 2017 roku sytuacja ta zupełnie się odwróciła. Dziś przypada na niego aż 9% sprzedaży.

Jak Nissan wybiera kolory?

Prace nad paletą kolorów do nowego Nissana Micra rozpoczęły się w tym samym czasie, kiedy styliści kreślili pierwsze szkice pojazdu — mniej więcej pięć lat temu.

Nissan zawsze stara się oferować kolory, które wzbudzają u klienta emocje, a także podkreślają charakter i styl samochodu. Zawsze analizowane są także dane historyczne — takie jak te zaprezentowane powyżej. Firma uznała, że na tak konkurencyjnym rynku, jak europejski segment miejskich hatchbacków, klienci są już gotowi na odważniejsze kolory — stąd w ofercie pojawiły się pomarańczowy Energy i zielony Pulse.

Priyanka Gaitonde, starsza projektantka kolorów w Nissan Design Europe, powiedziała: „Priorytetem przy projektowaniu modelu Micra od samego początku było znalezienie właściwej odpowiedzi na potrzeby klientów oraz zaprezentowane odważnej, wyrazistej i sportowej stylistyki modelu”.

Jednym z flagowych lakierów został Energy Orange. Pomarańczowy zajmuje już ważne miejsce w ofercie Nissana — na przykład w modelu GT‑R — ale ten konkretny odcień został wybrany przez zespół stylistów jako odzwierciedlenie optymistycznego charakteru nowego modelu Micra” — dodała.

A jakie są plany na przyszłość? Oferta kolorów będzie ewoluować wraz z postępem technologicznym w dziedzinie lakierów, wpisując się w szersze trendy społeczne wpływające na decyzje klientów. Czerń jest obecnie znowu popularna, ale branżowe prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania kolorami o wysokiej chromatyczności. Jest to miara czystości koloru, często wyrażana procentowym udziałem bieli, czerni lub szarości w danej barwie. Kolory o wysokiej chromatyczności są bardzo żywe i zdecydowane.

Oczekuje się także wzrostu zapotrzebowania na personalizację. W wielu dziedzinach konsumenci domagają się możliwości uczestniczenia w kształtowaniu kupowanych produktów. Badania rynku wykazały również, że klienci są gotowi zapłacić więcej za zindywidualizowany produkt, jeżeli mogą aktywnie zaangażować się w proces twórczy.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px