Log In

Prezes Enei: naszym celem jest też zbilansowanie się w ramach grupy

Między innymi na temat planów inwestycyjnych w segmencie wytwarzania, z prezesem Enei Mirosławem Kowalikiem rozmawiał „Parkiet”.
Jak podkreślił w rozmowie z gazetą giełdy prezes Enei, celem Grupy jest utrzymanie pozycji wicelidera na rynku wytwarzania, którą zyskała po przejściu Połańca. Jak zaznaczył, Enea chce bilansować się w ramach Grupy, co oznacza zwiększenie sprzedaży z poziomu około 17 TWh rocznie obecnie, do ponad 20 TWh, przy produkcji wynoszącej około 24 TWh.

Rozmówca „Parkietu” zwrócił uwagę, że w perspektywie 2025 roku trzeba będzie między innymi podjąć decyzję co do dalszych losów bloków 200 MW. Według prezesa analizując możliwości modernizacji tego typu bloków w Połańcu warto wziąć pod uwagę możliwość zmiany paliwa z węgla np. na RDF. Jak wyjaśnia w gazecie giełdy szef Enei, w tym przypadku decydującym czynnikiem będzie kwestia zabezpieczenie paliwa w odpowiedniej ilości i kaloryczności. Jednocześnie prezes Kowalik zaznaczył, że w przypadki takich lokalizacji jak Połaniec, czy Kozienice warto też rozważyć bloki gazowe, które mogłyby pełnić rolę jednostek regulacyjnych.

Gazeta giełdy zapytała również prezesa Enei o losy planów budowy w okolicach Bogdanki instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC). Rozmówca dziennika potwierdził, że grupa przygotowuje się do takiej inwestycji i ma być ona realizowana w latach 2020-2023. Jednocześnie zapowiedział, że w tym przypadku grupa chce skorzystać z mechanizmu rynku mocy.

Według prezesa choć emisyjność takiego bloku przekracza wyznaczoną w pakiecie zimowym graniczę 550 kg/MWh, to ma nadzieję, że uda nam się przekonać KE do zaakceptowania mechanizmu rynku mocy, pokazując unijnym urzędnikom ścieżkę dojścia o tego poziomu. Według prezesa Enei w osiągnięciu tego celu ma pomóc między innymi budowa elektrowni jądrowej.

„Parkiet” zapytał też prezesa Kowalika , jak Enei poradzi sobie ze sfinansowaniem swojego udziału (10 proc.) w projekcie jądrowym, biorąc pod uwagę przedstawione wcześniej plany, a także zaangażowanie w budowę nowego bloku w Ostrołęce. W ocenie rozmówcy gazety giełdy grupom energetycznym trudno będzie podołać wyzwaniu jakim jest finansowanie takiej inwestycji.

– Warto rozważyć inne modele finansowania inwestycji, np. project finance wykorzystując potencjał finansowy polskich instytucji, funduszy – powiedział prezes Kowalik.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px