Log In

PGNiG zyskało dostęp do ukraińskich magazynów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło kolejną umowę z ukraińskim operatorem sieci przesyłowych i magazynów Ukrtransgaz. Nowy kontrakt umożliwi PGNiG korzystanie z podziemnych magazynów gazu znajdujących się na terytorium Ukrainy – poinformowała w poniedziałek spółka PGNiG.

Umowa otwiera PGNiG dodatkowe możliwości rozwoju działalności handlowej w zakresie obrotu gazem ziemnym na rynku ukraińskim.

– Zgodnie z przyjętą strategią PGNiG dynamicznie zwiększa swoją aktywność na europejskich rynkach. Zawarcie umowy magazynowej z Ukrtransgaz jest istotnym elementem wzmacniającym naszą konkurencyjność na Ukrainie – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG SA ds. handlowych.

Podpisana umowa to kolejny kontrakt zawarty w ostatnim czasie przez PGNiG z Ukrtransgazem. Wcześniej w październiku tego roku spółki podpisały umowę, która umożliwia PGNiG korzystanie z ukraińskich sieci przesyłowych. Wcześniej polski koncern we współpracy z ukraińskim kontrahentem ERU Trading rozpoczął dostawy gazu na potrzeby operatora ukraińskiego (po przetargu organizowanym przez Uktransgaz).

– PGNiG od ponad roku sprzedaje gaz ukraińskim kontrahentom. Stale monitorujemy zmiany regulacyjne oraz rynkowe na Ukrainie, szukając nowych możliwości rozwoju dla prowadzonej tam przez nas sprzedaży. Obecnie opłaty za magazyny na ukraińskim rynku są na bardzo atrakcyjnym poziomie, dlatego widzimy potencjał w korzystaniu z nich przy okazji rozwijania sprzedaży gazu na Ukrainie –dodał wiceprezes PGNiG SA.

Podpisana przez PGNiG umowa ma charakter ramowy. W zależności od bieżących potrzeb i aktualnej sytuacji rynkowej PGNiG będzie mogło elastycznie korzystać z  magazynów gazu ziemnego Ukrtransgazu.

Źródło: Portal górniczy

Autor: WIG

Warsaw

Banner 468 x 60 px