Log In

Retro Motor Show w Poznaniu – 70 lat Citroëna TYPE H

W najbliższy weekend, tj. od 3 do 5 listopada podczas Retro Motor Show w Poznaniu, Citroën Oldtimer Club Polska oraz Citroën Klub Poznań przedstawią jubileuszową kolekcję wyjątkowych modeli historycznych marki – w tym Citroëna Typ H, który obchodzi w tym roku 70 – lecie swego powstania.

Na blisko 700 m2 marka Citroën dzięki zaanagażowaniu klubów Citroën Oldtimer Club Polska oraz Citroën Klub Poznań przedstawi kolekcję wyjątwych modeli historycznych, wśród których wyjątkowe miejsce zajmie Citroën Typ H, który obodzi w tym roku 70 – lecie swego powstania.

MODELE

Ekspozycja będzie składać się z sekcji tematycznych. Jedna z nich poświęcona będzie świętującemu 70. urodziny modelowi TYP H, który powstał tuż po wojnie w 1947 roku, w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na cywilne, nieduże i zwinne ciężarówki o średnim tonażu. TYP H spotkał się bardzo dobrym przyjęciem na rynku i przez długie lata był chętnie kupowanym „dostawczakiem”. Czego najlepszym dowodem jest długość okresu produkcji (1947-1981) i liczba 473 289 wyprodukowanych egzemplarzy.
Druga strefa prezentacji to pojazdy funkcyjne, gdzie będzie można zobaczyć karetkę na bazie modelu DS21, straż pożarną na modelu 2CV oraz pojazd żandarmerii – także na słynnym Citroënie 2CV. Warto też zajrzeć do garażu, gdzie prezentowane będą samochody w trakcie renowacji – model DS oraz słynny Traction Avant. Tam też zaprezentowane będą narzędzia z lat 50. i 70. oraz przekładnie daszkowe, od których marka Citroën zaczerpnęła swój logotyp!

Pozostałą przestrzeń zainscenizowaną na szosę, która oddzieli „Paryż” od francuskiej prowincji zapełni paleta nasłynniejszych modeli Citroëna, m.in.: CX 2400 GTi z 1979 roku w wyjątkowym lakierze Vert Dyrades występujący tylko w tym roczniku modelowym. Zakupiony od pierwszego właściciela w Niemczech, poddany renowacji, która trwała prawie trzy lata, od niespełna dwóch jeździ już po Polsce. Prezentowana w Poznaniu wersja chrakteryzuje się węższym rozstawem kół oraz specyficzną popielniczką w kształcie kuli i posiada jednostkę napędową o pojemności 2400 cm3 z wtryskiem o mocy 130 KM i przebiegu zaledwie102 tysięcy km!

Na ekspozycji będzie można także zobaczyć Citroëny: DS19, Ami 6, Traction Avant zaś „francuskie bistro” i„okolice wieży Eiffel’a” zapełnią Citroëny 2CV. Oprócz nich także model 2CV pick-up, ciężarówka AC4 Fourgon oraz francuski traktor z lat 50.

Zapraszamy do Hali nr 5, gdzie przewidujemy także atrakcjie dla dzieci.

 

Co należy wiedzieć o furgonie Typ H?

Rok pierwszej prezentacji: 1947
Lata sprzedaży: 1948 do 1981
Liczba wyprodukowanych egzemplarzy: 473.289
Długość: 4,28m
Rodzaj nadwozia: furgon
Liczba drzwi: 4
Liczba miejsc: 2
Innowacyjne rozwiązanie: pierwszy furgon z przednim napędem produkowany wielkoseryjnie
Silnik: pojemność skokowa 1911 cm3, moc 52 KM przy 4000 obr./min, prędkość maksymalna 101 km/h

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px