Log In

Czego boi się profesor Jan Popczyk?

Konwersatoria w Gliwcach, na Politechnice Śląskiej, to już tradycja. Na ostatnim w tym roku spotkaniu zapytałem profesora Jana Popczyka o dwa światy. Jeden węglowy. W zaniku. Drugi związany z naszą potęgą wyobraźni. W pełnym rozkwicie społecznym i technologicznym.
„Jestem niezwykle zaniepokojony rozwojem sytuacji. Kiedy my ciągle buksujemy z polityką energetyczną to u innych widać, że przełom nastąpił. Przełom, który związany jest z nowymi środowiskami: technologicznym, ekonomicznym, biznesowym i społecznym. Jeżeli w Niemczech już jest po przełomie, to oznacza, że wiele milionów odbiorców energii jest mentalnie przygotowana do działania. Dzisiaj nie wystarczy raz coś zrobić. Trzeba ciągle się dostosowywać. Ciągle wykorzystywać okazje, które wynikają z innowacyjności na niespotykaną dotąd skalę. Niemcy nie mówią już o źródłach.Tutaj praktycznie wszystko jest rozstrzygnięte. Mówią jak przystosować sieci.” – powiedział na początku naszej rozmowy profesora Popczyk. 
Czy w Polsce nastąpi przełom mentalny związany z energetyką jutra? Nawet nie jutra. Z energetyką dnia dzisiejszego? Zobaczymy niebawem. Rok 2018 przyniesie nam zaskakujące zmiany.
 
Robert Grudziński, red. nacz. portalu
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px