29 marca br. zostało opublikowane Zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska aktualizujące, względem Zarządzenia Ministra Energii z 2018 r., status prawny „Zespołu do spraw inteligentnego opomiarowania”. Niezmienione pozostały cele powołania tego organu pomocniczego, tj. opracowywanie rekomendacji w zakresie rozwiązań technicznych, standardów komunikacji oraz wymiany danych i informacji pomiarowych, jak też przygotowanie pakietu informacji, niezbędnych do sporządzania analiz i ich opiniowania.
Aktualizacja zarządzenia wiązała się z reorganizacją resortów – od końca 2019 r. za dział energia odpowiadał Minister Aktywów Państwowych, następnie Minister Klimatu, a od II połowy 2020 r. – Minister Klimatu i Środowiska. Pomimo tych zmian, zachowano ciągłość funkcjonowania i stabilność składu Zespołu, a jego działania będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach, w oparciu o już wypracowane efekty.
Wśród najważniejszych zadań Zespołu znajduje się przygotowanie założeń aktów wykonawczych do nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne, która aktualnie jest przedmiotem prac Sejmu. Projekt nowelizacji ustawy zawiera kluczowe regulacje dla inteligentnego opomiarowania, mówiące o obowiązku instalacji liczników zdalnego odczytu do 31 grudnia 2028 roku przez operatorów systemów dystrybucyjnych u co najmniej 80 proc. odbiorców końcowych według ustalonego harmonogramu
– mówi szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Więcej informacji o korzyściach m.in. dla gospodarstw domowych, wynikających z instalacji liczników zdalnego odczytu, a także o kosztach związanych z tym przedsięwzięciem i harmonogramie planowanych prac.
Według harmonogramu i zgodnie z prawem UE
Warto dodać, że zaproponowany harmonogram instalacji liczników zdalnego odczytu był szeroko konsultowany z przedstawicielami sektora energetycznego właśnie w ramach, działającego od 2018 r., Zespołu ds. wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania. Ponadto, harmonogram jest zgodny z przepisami dyrektywy unijnej 2019/944 ws. wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej. Co więcej, obejmując aż 8 lat, gwarantuje przewagę korzyści wynikających z wprowadzenia inteligentnego opomiarowania nad kosztami związanymi z tym procesem.
Trzeba podkreślić, iż sprawne wdrażanie harmonogramu instalacji inteligentnych liczników będzie zależne od możliwości zastosowania w praktyce przepisów rozporządzenia ws. systemu pomiarowego (tzw. „rozporządzenia pomiarowego”). Pozwoli ono wprowadzić w życie regulacje ujęte w projekcie zmiany ustawy – Prawo energetyczne
– podkreśla minister klimatu i środowiska.
Wspomniane rozporządzenie, przygotowane zostało w oparciu o założenia wypracowane przez Zespół ds. wprowadzenia w Polsce inteligentnego opomiarowania. Zaproponowane w projekcie „rozporządzenia pomiarowego” klarowne rozwiązania, które są wypadkową wiedzy i doświadczeń wielu interesariuszy, pozwalają m.in. określić w postępowaniach przetargowych niezbędne wymagania techniczne i funkcjonalne dla inteligentnych liczników.
Projekt rozporządzenia reguluje także kwestie standardów komunikacji pomiędzy licznikiem zdalnego odczytu a systemem zdalnego odczytu czy sposobu:
- funkcjonowania liczników zdalnego odczytu w trybie przedpłatowym i sposobu dokonywania rozliczeń w tym trybie,
- wyznaczania zastępczych danych pomiarowych oraz skorygowanych danych pomiarowych,
- wyznaczania wskaźników skuteczności i niezawodności komunikacji w systemie pomiarowym.
„Rozporządzenie pomiarowe” wskazuje także szczegółowy zakres danych pomiarowych i innych informacji pozyskiwanych z licznika zdalnego odczytu oraz informacji udzielanych odbiorcy końcowemu.
„Rozporządzenie pomiarowe” wśród priorytetów resortu
Projekt rozporządzenia ws. systemu pomiarowego, ze względu na konieczność instalacji liczników zdalnego odczytu zgodnie z harmonogramem, ujętym w projekcie ustawy, jest traktowany w MKiŚ priorytetowo. W rezultacie, 22 marca br. projekt rozporządzenia został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Ministra Klimatu i Środowiska, a do 9 kwietnia w resorcie potrwają wewnętrzne konsultacje. Skierowanie aktu prawnego do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych przewidziano w czerwcu tego roku. Ponadto, ze względu na ujęte w projekcie rozporządzenia zagadnienia techniczne, będzie ono podlegało tzw. notyfikacji technicznej.
Rozwiązania, umożliwiające instalowanie inteligentnych liczników u odbiorców energii elektrycznej zgodnie z harmonogramem, są już więc przygotowane i czekają na wejście w życie zmiany ustawy – Prawo energetyczne. Warto zaznaczyć, że operatorzy systemów dystrybucyjnych już dziś czerpią z dorobku prac Zespołu ds. inteligentnego opomiarowania, wykorzystując rozwiązania ujęte w projekcie „rozporządzenia pomiarowego”, do przygotowywania opisów przedmiotu zamówienia w przetargach na zakup inteligentnych liczników
– podsumowuje minister .