Log In

Wyprawa samochodem elektrycznym „Od bieguna do bieguna” dotarła do bieguna południowego

Chris i Julie Ramsey, czyli małżeństwo poszukiwaczy przygód, ukończyli podróż na biegun południowy na Antarktydzie w pojeździe zasilanym w 100% energią elektryczną.

Ich trwająca 10 miesięcy i licząca 30 000 kilometrów przygoda rozpoczęła się na zamarzniętym Morzu Arktycznym, a konkretnie w lokalizacji magnetycznego bieguna północnego wskazanej w 1823 roku. Trasa wyprawy prowadziła w trudnych warunkach przez zróżnicowane tereny Ameryki Północnej, Środkowej oraz Południowej, aż do bieguna południowego, do którego podróżnicy bezpiecznie dotarli po przemierzeniu najbardziej odległego kontynentu na naszej planecie. To pierwszy raz, kiedy jakikolwiek samochód, nie mówiąc już o pojazdach elektrycznych, ukończył taką podróż.

W 100% elektryczny ekspedycyjny Nissan ARIYA z napędem na cztery koła e-4ORCE przeszedł pomyślnie najtrudniejsze testy w ekstremalnych temperaturach i na dużych wysokościach, pokonując długie dystanse i wyboiste bezdroża. Pojazd – w standardzie fabrycznym, bez zmodyfikowanego układu napędowego czy akumulatora – został dostosowany przez wyspecjalizowaną firmę Arctic Trucks, tak aby można było w nim zamontować 39-calowe opony BF Goodrich.

Chris i Julie zaczęli planować wyprawę „Od bieguna do bieguna” już w 2017 roku, po tym jak ukończyli Rajd Mongolski w swoim Nissanie LEAF. Wtedy po raz pierwszy samochód elektryczny pokonał trasę liczącą 10 000 km. Wiedzieli, że tego typu niezwykła przygoda może wywołać duże zainteresowanie pojazdami elektrycznymi, a także przyczynić się do rozwoju infrastruktury ładowania. Uznali, że wyprawa „Od bieguna do bieguna” będzie najlepszym pomysłem na przygodę z udziałem pojazdu elektrycznego i wprowadzili swoje plany w życie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz współpracy z partnerami o podobnych zapatrywaniach.

„Nie mogę uwierzyć, że jesteśmy na biegunie południowym! Po tylu latach planowania trudno to sobie wyobrazić. Zawsze miałem pełne zaufanie do niesamowitych możliwości pojazdów elektrycznych i wiedziałem, że nasz Nissan ARIYA poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Ale było o wiele trudniej, niż się spodziewałem. Jestem dumny z tego, że wyprawa «Od bieguna do bieguna» przyciągnęła miliony ludzi na całym świecie i zachęciła ich do korzystania z pojazdów elektrycznych w codziennym życiu” – skomentował Chris.

„To była niesamowita podróż dzięki ludziom, których spotkaliśmy, przyjaźniom, które nawiązaliśmy, i wsparciu, które otrzymaliśmy. Początkowo w wyprawie «Od bieguna do bieguna» braliśmy udział tylko Chris i ja, ale obecnie zespół ekspedycyjny składa się z tysięcy życzliwych, myślących przyszłościowo ludzi. Ci wszyscy sympatycy i współpracownicy chcą coś zmienić i dzielić się emocjami związanymi z jazdą pojazdami elektrycznymi” – dodała Julie.

Allyson Witherspoon, wiceprezeska odpowiedzialna za globalny marketing, markę i merchandising w Nissanie, powiedziała: „W imieniu wszystkich pracowników Nissana gratulujemy ukończenia wyprawy «Od bieguna do bieguna». Wszyscy podziwiamy waszą odwagę i determinację w przesuwaniu granic możliwości samochodów elektrycznych. To była niezwykła podróż i powód do dumy dla Nissana. Pokazała, że innowacyjne technologie Nissana nieustannie dostarczają emocji, zarówno podczas podróży do biura, jak i na Antarktydę!”.

Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem wyprawy „Od bieguna do bieguna” na Instagramie: @PoletoPoleEV.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px