Log In

Otwarcie ciepłowni geotermalnej w Kole

Wykorzystanie geotermii w ciepłownictwie w Polsce to wciąż unikalne projekty. Ciepłownia geotermalna w Kole to ósma tego typu ciepłownia w Polsce. Ma bardzo korzystne parametry temperaturowe wody geotermalnej, bo około 90 st. C.

W regionie konińskim mamy wszystkie zasoby ludzkie i infrastrukturalne, by utrzymać rolę tego obszaru jako ważnego producenta energii. Tym razem już tej czystej, pochodzącej z zeroemisyjnych źródeł. Dlatego dziś brałam udział w otwarciu Ciepłowni Geotermalnej w Kole. Odwierty w tym miejscu sięgają blisko 3000 metrów! To dowód na to, że nie zawsze po sukces trzeba sięgać wysoko. Czasem trzeba szukać go głęboko – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Rozwój geotermii jako jednego z odnawialnych źródeł energii jest istotnym celem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Dlatego wspieramy każdą nową inwestycję, wykorzystującą lokalny potencjał energetyczny.

Ta inwestycja jest pierwszą uruchamianą po okresie pewnego przestoju. To więc kluczowy moment w rozwoju polskiej geotermii. To rzeczy ważne dla nas i dla przyszłych pokoleń, by wszyscy mogli żyć w bezpiecznym i jak najbardziej czystym, zielonym świecie – powiedział Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało ponadto „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce”. To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku, a podstawową dziedziną wykorzystania energii geotermalnej w Polsce jest ciepłownictwo sieciowe. W Kole wytwarzane ciepło będzie ekologiczne i z czasem stanie się konkurencyjne cenowo w porównaniu do węgla czy gazu ziemnego.

Niezaprzeczanym faktem jest, że zmiany klimatu przyspieszają. Ale wiemy dokąd powinniśmy zmierzać i wszystko w naszych rękach. Ale ze stolicy nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej nie mając w regionach takich partnerów jak tutaj w Kole. Wszystko po to, by ludzie mogli oddychać czystszym powietrzem i by mieli niższe rachunki – dodała Paulina Hennig-Kloska.

Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów, na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW postanowił o blisko 55% zwiększyć budżet programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” – z 300 do 480 mln zł.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px